| Alverto a întrebat:

Salut, vreau să mă apuc de YouTube dar nu știu ce tip de continut sa fac, ce ar atrage consumatorii?

De ex: voi ce ați vrea să vedeți nou pe YouTube-ul românesc, ceea ce în afară dejea este?

Mă pricep foarte bine in zona de edit
Dar nu știu ce să fac
(Nu vreau sa plictisesc spectatorii) am mai făcut yt acum 2-3 ani dar vizionările scădeau din ce in mai mullt, așa că m-am lasat

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te uiți ce fac alții de succes. Transmiți emoții, transmiți pasiunea ta, ai succes.

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie sa faci ce lipseste, ci la ce esti tu cel mai bun. Atunci cand faci ceva ce iti place si la ce esti foarte bun, restul vine de la sine.

Deja exista zeci de youtuberi care fac acelasi continut si totusi au succes. Important este sa te axezi numai si numai pe un tip de continut, si sa mergi cu el inainte. Succesul nu vine de pe o zi pe alta, dureaza destul de mult timp, asa ca daca esti perseverent si muncesti mult, o sa ajungi cu siguranta acolo.

| Alverto explică (pentru Frank51):

Da ai dreptate!

| LPCTSTR a răspuns:

Prea consumat si muls Youtube-ul asta de prea multi visatori cu sperante ca ajung ca Pewdiepie sa-si cumpere vila-n Romanica si sa i-o sparga cioroii hoti de carnati.
Ideea e ca vei regreta odata si odata faptul ca ti-ai pierdut timpul si o spun si de ce: consumerismul asta atroce pe "piata" Youtube-ului romanesc a ajuns sa nu fie altceva decat o copie identica si simultana a celor mai mari decat cei romani.
Practic romanasul nostru atat de indemanatic sta intr-o sfera a lui micuta si draguta si crede el ca daca sterpeleste doua-trei idei de la canalul X din strainatate, va fi dumnezeu, va fi cel care inoveaza si implementeaza un nou CEVA, va fi cel care-i va sparge pe toti si va deveni idolul care trebuie venerat din toate punctele de vedere.
Nu.
Asculta, nu vreau sa insir un roman despre cat de maligna este treaba, a devenit deja destul de expirata, destul de cancerigena incat s-a raspandit prea peste tot si prea repede, avand drept consecinta suprasaturarea si uciderea idei propriu-zis "inovatoare", "noi", de "altceva".

In concluzie, este necesara o privire de ansamblu, cu ochi obiectivi si realisti in special pentru a realiza care este sursa problemei, pentru ca mai apoi sa iei decizia potrivita pentru tine.

| Alverto explică (pentru LPCTSTR):

Bro am am citit tot. Și te cunosc, am mai avut noi niste dispute pe alte cont-uri de ale mele. happy dar daca ai fii fost mai agil in ce privește asta ai fii știut că nimeni nu poate să îl înlocuiască pe piewdiepie, și plus de asta nu el e #1 ci T-SERIES canalu' ăla indian. Vreau sa bag ceva nou in yt-ul românesc, ce? Sa nu îmi spui că îți place că totul e vechi aici, și noi suntem cu 10-15 ani mai în urmă ca cele din occident. Și nu vreau sa fac asta ca sa fac bani sau știu eu ce, ci fiindcă vreau sa fac ce îmi place. De ex: venitul estimat al lui Selly este de 5600€ ceea ce nu unu care lucrează în IT nu ia atât rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alverto):

Ai citit tot dar ai citit printre randuri.
Eu am precizat clar, "piata" de idei, de canale pe Youtube-ul romanesc este suprasaturata, aproape moarta, de atatea idei cultivate de la straini, nicidecum ca suntem cu 10 ani in urma... vorbim totusi de tineret.
Prin exmeplul dat cu Pew, nu am vrut sa introduc polemica razboiului intre canalul lui si canalul indienilor, ci doar exemplul pe care el il da. Nu ma uit la minunatul in cauza, deci voi presupune si eu ca face ceva vlogging cu gaming si trenduri de pe acolo, exact ceea ce am si urmarit, un exemplu cunoscut pe care pitata Youtube-ului romanesc sa-l urmeze.

Per total, daca simti nevoia sa te faci cunoscut, nu te opreste nimeni; problema este ca probabil nici tu nu stii pe ce te vei axa.

| Alverto explică (pentru LPCTSTR):

Nu, știu pe ce mă voi axa (divertisment) dar sunt curios la ce te uiți pe YouTube? Sau stai doar pe TPU?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alverto):

17 din 43 de canale sunt dedicate stiintei sau proiectelor bazate pe stiinta si explorare, 8 din 43 legate strict de gaming si 18 divertisment/vlogging.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ai vazut cate vizualizari au clipurile pentru copii? Extrem de multe, am ramas socata. Alea cu multe jucarii, cu slime-uri, cu desfacut oua Kinder si alte chestii din astea. Dar sa fie si facute ca lumea, filmate profesional, muzica ok pe fundal etc. Cred ca clipurile astea fac cele mai multe vizualizari pe Youtube in momentul de fata.

| Alverto explică (pentru Furnicuta000):

Pai asta așa e, dar nu e totul despre vizionări (că e și normal. in ultimii ani yt-ul a fost luat cu asalt de copii) e si despre like-uri, relevanță, abonați, activitate etc (poate să aibă un videoclip din acela și un miliard de vizonari, că dacă are 300 mil de dislik-uri și like-uri 200 de mii. degeaba)