| neadausmisdadsan41 a întrebat:

Vreau sa ma fac medic ( as vrea legist dar nu stiu cu ce se ocupa,daca ati putea sa mi explicatu voi, am aceasta pasiune dupa ce am vazut serialul "Dexter. Pe laga as vrea sa stiu cam cu cat este platit un medic legist, este platit mai bine ca un chirurg) si as vrea sa stiu pe ce profil trebuie sa dau la liceu si ce facultate trebuie sa fac dupa aceea.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cum adica nu stii cu ce se ocupa? Dar vrei sa te faci legist.
Medicul legist se ocupa de cazurile in care oamenii sunt vatamati corporal de evenimente nenaturale. El ii va consulta pe cei care sunt victima intoxicatiilor, accidentelor, agresiunilor, violurilor. De asemenea, face necropsii la persoanele decedate in conditii nenaturale sau suspecte.
Majoritatea pacientilor unui legist sunt totusi oameni vii, dar care au suferit diferite leziuni violente.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru darrio2007):

Bun raspunsul ta! eu totusi consider ca asemenea utilizatori TPU este necesar sa-i tratam cu "respectul" ce li se cuvine! precis ca acest individ o sa devina un corporatist de succes, care o sa vanda inclusiv viitorul stra-stranepotilor tai.winking laughing :'(

| neadausmisdadsan41 explică (pentru darrio2007):

Si pe ce profil trebuie sa dau la liceu?

| darrio2007 a răspuns (pentru neadausmisdadsan41):

Un profil de biologie, la liceu. Si apoi Facultatea de Medicina. Dupa 6 ani de medicina iti alegi profilul, la rezidentiat.

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"Vreau sa ma fac medic ( as vrea legist dar nu stiu cu ce se ocupa...)"
Heeei! Tu poti avea o gandire logica/rationala? laughing laughing laughing