| Dangusman a întrebat:

Salut, vreau sa-mi incep o cariera ca si electrician, de unde sa incep si ce cursuri sa fac si unde?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista licee profesionale, precum si cursuri de calificare postliceale energetic /de electrician.
Unele firme acreditate (de ministerul invatamantului) fac calificare si la locul de munca.

| KovacsB a răspuns:

Sa fugi de calificare la locul de munca, o sa cari scule si cabluri si nu inveti nimic.
Cauta un curs si o sa incepi sa inveti.
Am intalnit electricieni cu 30 de ani vechime care nu sunt in stare sa conecteze un intrerupator stea-triunghi la un motor fara schema electrica, si le ia cam 30 de min cu schema pe cand alti le pun in 5 minute fara schema.Si astea sunt banalitati.
Am intalnit chiar un sef de echipa cu vechime la Electrica care nu stia sa faca diferenta intre motoarele 660/380si 380/220 si le conecta in acelasi mod si nu intelegea de ce se ard instant cele de 380/220.
Mai este un exemplar pe YT care sa lectii toata ziua, nu cred ca omul ala mai are timp si de altceva, cred ca a fost calificat la locul de munca ca are lacune mari la electrotehnica de baza, a invatat si ele cateva pagini din normativul i7 si e mare vedeta la prosti.