| lpalin a întrebat:

Vreau sa stiu daca pot face ceva cu facultatea de limbi straine ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| taviyamato a răspuns:

Poti face multe, daca termini pe chineza sau japoneza, sau limbi europene mai exotice, portucheza, norvegiana, olandeza, daneza. in rest cu engleza nu ai ce face, eventual cu franceza, da nici aia nu prea merge, intelegi? daca nu iti plac limbile mai exotice las-o balta laughing

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Poate ar fi mai buna sectia de limbi straine aplicate - e sectia de traducatori/interpreti, daca-ti place si te tii de asta poti face bani bunuti, mai ales ca interpret (traducere orala). acum depinde si ce vrei tu sa faci, directia principala e invatamantul dupa absolvire, deci prof de una din limbile studiate. poti face si o academie de media dupa si sa incerci sa intri prin tv sau poti face ceva pe comunicare/relatii publice (masterat, cursuri post-universitare) sau pe resurse umane. sau poti s-ajungi secretara, dupa 5 ani de studii superioare straight face daca nu stii si nu-ti place altceva, fa facultatea asta si te orientezi si pe parcurs, depinde si cat esti de descurcaret/descurcareata si de bataios/bataioasa. e cam plictisitoare facultatea, lumea cam moale pe-acolo, majoritatea sunt fete (deci daca esti baiat poate fi foarte interesant big grin).

| Liviu_2019 a răspuns:

In ziua de azi e bine sa vorbesti multe limbi straine ajuta mult la gasirea unui job bun atat aici in Romania cat si in strainatate.

| Liviu_2019 a răspuns:

Doream sa mai precizez ca in ziua de azi pe partea asta de comunicare sa stii ca se cauta mai mult fete, in special pe partea de Relatii Publice. Asa ca ai grija ce iluzii iti faci. Cum ti-a zis mixxjim trebuie sa stii catre ce te orientezi.