| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, vreau sa stiu si eu cum e cu structura anului scoalar in 2014 pentru clasele a VIII-a.Am auzit ca terminam cursurile in 13 iunie, si ca in 16-18 iunie se fac inscrieriele pentru EN.Dar stam acasa? Sau mergem la scoala, doar ca nu facem ore? Am auzit si ca stam acasa pana la examen pentru a avea timp sa ne pregatim.

4 răspunsuri:
| Impressive17b a răspuns:

Semestrul I
Cursuri – luni, 16 septembrie 2013 – vineri, 20 decembrie 2013
In perioada 2 - 10 noiembrie 2013, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta

Vacanta de iarna – sambata, 21 decembrie 2013 – duminica, 5 ianuarie 2014

Cursuri – luni, 6 ianuarie 2014 – vineri, 31 ianuarie 2014

Vacanta intersemestriala – sambata, 1 februarie 2014 – duminica, 9 februarie 2014

Semestrul al II-lea
Cursuri – luni, 10 februarie 2014 – vineri, 11 aprilie 2014

Vacanta de primavara – sambata, 12 aprilie 2014 – marti, 22 aprilie 2014

Cursuri – miercuri, 23 aprilie 2014 – vineri, 20 iunie 2014

Vacanta de vara – sambata, 21 iunie 2014 – duminica, 14 septembrie 2014

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform cu Ordinul MEN nr.3.818/ 2013, privind structura anului scolar 2013-2014, citez:
ART.1.(1) Anul şcolar 2013-2014 are 36 de săptămâni de cursuri, însumând 176 de zile lucrătoare.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) se stabilesc următoarele:
b) pentru clasa a VIII-a, anul şcolar are 36 de săptămâni din care durata cursurilor este de 35 de săptămâni, o săptămână fiind dedicată desfăşurării evaluării naţionale. Cursurile claselor a VIII-a se încheie în data de 13 iunie 2014;"
Dupa terminarea cursurilor te pregatesti acasa pana la evaluarea nationala.

| CarlaAntonia a răspuns:

Http://www.isjtl.edu.ro/......ficial.pdf
Iar dupa evaluare dirigintele trebuie sa iti de o foaie pe care trebuie sa iti completezi optiunile pentru liceu.De la scoala trebuie sa primesti foaia matricola si o adeverinta medicala pe cre le pui la dosar impreuna cu copia dupa certificatul de nastere si buletin s-ar putea sa mai fie si alte acte. Dupa ce ai fost admisa la liceu te duci cu dosarul cu acte la liceu de unde iti dau sa completezi o foaie si gata esti inscris la liceu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, cursurile claselor a 8-a se încheie în data de 13 iunie 2014 - vezi structura anului şcolar la linkul :
http://www.edumanager.ro/docs/ordin_structura_an_scolar_2013_2014.pdf

În perioada 16-18 iunie sunt înscrierile - staţi acasă până în 23 iunie când daţi proba scrisă la Limba şi Literatura Română!

Vezi Calendarul de desfășurare a evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2013-2014 Anexa 1 la O.M.E.N. nr. 4924 /29.08.2013 la linkul oficial :
http://subiecte2014.edu.ro/......I_2014.pdf

Toate cele bune.