| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer parerea. Am 16 ani, si inca nu m-am decis, ce as vrea sa fiu in viata. De mic joc simulatoare cu camioane pe PC, cand le vad pe strada parcate am o stare de fericire. Imi doresc sa devin sofer de tir. Imi place sa conduc. Dar are si multe dezavantaje. Pur si simplu ma despart de viata sociala... Mama nu vrea sa devin sofer pe tir, vrea sa devin inginer sau altceva mult mai bine vazut. Voi ce ziceti.? Imi plac foarte mult camioanele, stiu tot despre ele. Multumesc. Dau si funda happy

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul pentru tir il iei abia la 21 ani, pana atunci ai timp sa incepi si o facultate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cu ce te incurca sa faci o facultate? Termina-ti studiile si daca tot asta iti vei dori sa ajungi, mergi pe drumul asta. E foarte simplu. In caz ca te razgandesti, vei avea faculatea facuta si alte oportunitati. Nu trebuie sa fii semi-analfabet ca sa poti conduce un tir, poti fi si decan de facultate.

| thalyslly a răspuns:

Ar trebui sa faci ce iti place

| Robert2090 a răspuns:

Fa ce iti place mai mult!

| greatLOL a răspuns (pentru Robert2090):

Pai da, dar mama nu ma lasa.

| deepy a răspuns:

Salut!
Tot asa sunt si eu.Cand trece un tir pe langa mine ma holbez si ma minunez.Ador camioanele.Dar daca ne gandim mai bine ai multe dezavantaje si riscuri.A fi sofer nu inseamna sa stai la bordul unui camion si sa calatoresti prin toata Europa.Gandeste-te ca ai o viata de caine,dormi in camp sau pe unde apuci,risti sa fi jefuit noaptea,sa ramai cu rezervorul gol, esti departe de familie, de prieteni si de viata sociala(cum ai zis tu).
Eu as lucra ca sofer pe tir dar pentru un timp foarte scurt, sa-mi fac damblaua, dar nu as face o meserie din asta.De la un timp te saturi de condus si vei vedea meseria asta ca pe o povara.Tu acum gandeste-te sa iei bacu si dupa aia incearca sa-ti alegi o meserie care sa-ti faciliteze viata sociala. Poti incerca meseria de sofer pe tir mai la batranete, nu acum. Sper ca te-am luminat.Bafta!

| litah a răspuns:

Mai bine o asculti pe mama ta...consider ca are dreptate