| numesiprenume0 a întrebat:

Zilele trecute am vazut o postare in care un politist isi arata nemultumirea pentru restul lumii care crede ca pensiile pe care le au ar fi nemeritate si ca perioada in campul muncii este prea scurta. In postare scria ca oricare angajat care lucreaza in conditii speciale(ca si un politist) au aceste drepturi.
Nelamuririle mele sunt urmatoarele: dau ca exemplu un acrobat care lucreaza tot in conditii speciale. Acesta are la fel, perioada in campul muncii tot atat de redusa cat a unui politist. Calculul pensiei este facut la fel ca a unui politist? Un procent de nu mai stiu cat(dau un exemplu, 80% din ultimele 6 luni) de salariu?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Articolul 10
(1) Personalul artistic care îndeplineşte funcţiile de:
- balerin,
- dansator,
- acrobat,
- jongleur,
- calaret de circ,
- clovn,
- dresor de animale sălbatice,
- solist vocal de opera şi opereta,
- minuitor de papusi şi marionete,
- instrumentist de la instrumentele de suflat, are drept la pensie integrală pentru limita de vîrsta, atît la cererea unităţii cît şi la cererea celui îndreptăţit, la împlinirea virstei de 50 ani, bărbaţii şi 45 ani, femeile, dacă are o vechime efectivă în aceste funcţii de cel puţin 25 ani, bărbaţii şi 20 ani, femeile.

(2) Personalul artistic arătat la alin. 1 beneficiază de sporuri de vechime ce se acordă potrivit legii pensiilor angajaţilor care lucrează în locuri de muncă încadrate în grupa I.

Nu stiu daca ocupatia de politist intra in categoria de locuri de munca cu conditii foarte vatamatoare, foarte grele sau foarte periculoase dar daca este asa, atunci pensia la calculeaza la fel, exceptand bonusuri, indemnizatii, etc. Cel putin asta am inteles eu. Atasez mai jos doua link-uri cu informatii complete, poate mi-a scapat ceva si intelegi mai bine ca mine:
https://lege5.ro/......ge-27-1966

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/45906

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Compari mere cu pere.

| Ineys a răspuns:

Era vreun tablagiu de asta de se plimba prin oras sau sta la colt si opreste masinile cand le e lumea mai draga oamenilor?
Daca da, eu zic sa stea cuminte.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

O persoană o să primească o pensie mai mare doar dacă a deținut un job în frunte la o companie sau a fost în parlament. Cu cât venitul e mai mare cu atât și pensia dacă nu mă greșesc.