| sfdshsnsa a întrebat:

Salutam terminat clasa a IX-a la un liceu cu media 7, 62 din pacate, iar cand am termiant clasa a VIII-a media mea de admitere a fost 8.54.Acum in a X-a asi dori sa ma transfer la alt liceu. Ce medie sa ia in considerare? Ce-a de admitere sau cea din clasa a IX-a? Dau fundita mare si grasa :X

Răspuns Câştigător
| RGK a răspuns:

Media ta de acum se ia in considerare (7. 62).
La transfer in alt liceu, media ta trebuie sa fie macar egala cu cea mai mica medie din clasa in care vrei sa te transferi, altfel transferul nu se poate efectua.
Apropo, nu uita sa iei in considerare eventualele diferente in cazul in care treci de la un profil la altul (ex. de la industrial la teoretic).
Funda?
P. s : Sper sa te ajute informatiile astea.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media terminarii clasei a IX-a. si ca sa te poti transfera, ori dai diferente sau trebuie sa ai media mai mare decat ultimul din clasa

| AvalohAlyn a răspuns:

Se ia in considerare media ta din clasa a IX-a dar cu conditia sa fie mai mare sau cel putin egala cu ultima medie din a IX-a de la liceul la care te transferi. Iar daca profilele difera trebuie sa dai anumite diferente, de exemplu, daca esti la mate-info si vrei la filologie trebuie sa dai la ce materie nu ai facut sau ai pierdut multa la profilul mate-info, probabil latina, daca vrei la stiintele naturii trebuie sa dai la biologie, chimie etc.Mult succes.

| costyn162 a răspuns:

Cred ca conteaza media din clasa a IX-a... Oricum depinde si de liceu. Sunt cazuri in care se dau si examene pentru admitere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8. 54

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru "asi", "ce medie sa ia", "ce-a de"... as zice sa ramai unde esti, oricum nu justifici cele noua clase! Daca pui mana pe gramatica, : se ia in calcul media ultimei clase absolvite, care trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimei medii din clasa in care vrei sa te transferi. Fac exceptie cazurile medicale si cele apronate de Consiliul Profesoral al liceului in care vrei sa intri. Daca schimbi profilul, trebuie sa dai examene de diferente la materiile pe care nu le-ai facut, trunchiul comun (neoptionale) sau la practica, daca te duci la o scoala de meserii. SUCCESURI!