| SUDSteaua1947 a întrebat:

Am 14 ani si nu stiu ce munca voi face mai incolo.Sunt destul de istet,stiu engleza aproape fluent,voi da la liceul Dante Alighieri,deci voi sti bine si italiana, alta limba care imi place.Intrebarea mea ar fi ce munca credeti ca mi s-ar potrivi.Am uitat sa mentionez ca imi plac foarte mult masinile, asa ca m-am gandit totusi la sofer de TIR sau doar soferbig grin.As vrea sa-mi mai spuneti niste meserii si cam cat s-ar castiga.

Răspuns Câştigător
| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Daca zici ca te descurci bine de ce ai vrea sa te faci sofer? Nu se castiga prea bine.
Pai...Te poti face translator, dar la inceput nu o sa castigi prea mult.
Poti da la Academia de Politie, la admitere poti alege sa dai din engleza sau italiana.
Oricum, mai ai timp sa te gandesti si sa vezi ce iti place pana in clasa a 12-a.
Bafta!

5 răspunsuri:
| cristidoncea a răspuns:

Salut, si eu cunosc limba italiana, locuiesc in Italia, uite un website cu idei de afaceri http://afacerist.orgfree.com

| Mihaela1964 a răspuns:

Liceul iti va da perspectiva asupra vietii, ceea ce conteaza acum e faptul ca inveti si ca-ti place asta.Ai vreme sa-ti alegi profesia si aceea nu va fi sofer.Lasa grija asta de-o parte deocamdata, citeste mult, invata ce trebuie dar si ce-ti place si va fi bine, sunt sigura.La multi ani, Alex.happy

| ovidius a răspuns:

E bine că te gândeşti la o meserie, însă la 14 ani e PREMATUR să îţi planifici jobul. Pe de altă parte, chiar dacă te axezi pe ce îţi place (maşini, ca să dau un exemplu concret) poţi avea surpriza că nu îţi găseşti de lucru în domeniul tău.
Am mai văzut eu absolvenţi ASE vânzând roşii la piaţă.

| MadRaven a răspuns:

Buna,
Te poti face traducator urmand o facultate de litere.
Numai bine!

| BiuL a răspuns:

Ai 14 ani si ma iei pe mine cu din alea ca la nici o facultate nu este orar de la 8 la 8, ca am probleme cu capul, cand eu sunt la a 2a facultate si tu nici macar la liceu nu esti? mars copil facut pentru alocatie.