| Morsafaradinti a întrebat:

Salutare,am 15 ani si am o mare problema,nu stiu ce sa fac cu viata mea, am de facut o alegere importanta.sunt a 9 a pe profil filologie la liceul teoretic c tin brancoveanu si nu simt ca invat ceva,iar tata mi-a propus sa ma mut la profesionala sa ma fac mecanic auto,eu as fi vrt sa trec asta la repartizare dar lumea e cruda,ma intrebam atunci:ce o sa zica colegii si diriga, daca dau de tigani sau profi care nu fac nimic.si vreau sa va intreb pe voi:sunt sanse sa ma mut pe sem 2? o sa invat ceva? pot face ceva cu profilul asta daca nu? va rog e pe viata si pe moarte nu vreau sa ajung boschetar...

Răspuns Câştigător
| KissAndor a răspuns:

Salut. In primul rand trebuie sa faci ceea ce iti place tie (meserie) in al doilea rand nu trebuie sa te preocupe ce zic altii ( adevarati prietenii, colegii etc ar trebui sa te sustina in orice profesie). Eu asta nu stiu daca poti din sem2 dar daca esti hotarat intereseaza-te m-ai mult, o sa inveti mult si repede daca o sa-ti placa o sa te motiveze sa te perfectionezi. Din punctul meu de vedere profilul de filologie nu este mare branza, luand un exemplu cu mecanic auto daca o sa-ti placa si faci meseria si vrei sa avansezi poate faci si o facultate de inginer (daca te crezi in stare) si atunci cu asta ai da peste nas celor care ar rade acum de tine si nu te-ar sustine (asta a fost un exempu) sunt multe alte meserii interesante unde poti avansa si sa faci lucruri marete dar si scoala vietii este una importanta! Numai bine si bafta!