Întrebare recomandată | AlexandrulS a întrebat:

Salutare am 17 ani impliniti acum cateva zile. iar de mic mi-am dat seama ca trebuie sa ajung arhitect in viata. dar intrebarea este pe ce ramura sa ma axez? am vorbit cu unchimiu el este arhitect foarte bun si castiga o caruta de bani. are multi oameni subordine.el, mi-a spus ca cei mai cautati la ora actuala si si mai bine platiti sunt cei de disign in special cel interior. voi ce parere aveti? oameni din domaniu mai mult vreau sa raspunda daca se poate! Multumesc.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea pe care toata lumea o uita cand vrea sa urmeze o facultate este urmatoarea: Fa ce iti place! nu te gandi la salariu ci trebuie sa practici meseria de care crezi ca o sa te agati cu dintii ca sa nu o pierzi si ca sa faci din ea mai mult decat ti-ai fi dorit. Daca te gandesti la salariu si urmezi ramura x,iar apoi o sa iti dai seama ca nu prea iti place,o sa regreti ca ai ales,,calea banilor,,.De aceea, gandeste-te ce ramura a arhitecturii ti-ar place si urmeaz-o. Daca ai o gandire tehnica si spatiala si spirit de echipa, poti urma ramura de Desen Tehnic si iar iei o caruta de bani, sau arhitect structurist si iar iei o caruta de bani(pentru ca e de viitor in Romania) iar daca esti mai sensibil din punct de vedere plastic, poti urma Design grafic.Succes in alegere si ai grija ca ceea ce iti vei alege, sa iti placa. happy

| AlexandrulS explică (pentru anonim_4396):

Asta este, ca pe mine mai mult ma atrage disign-ul dar totusi sti cum e ca in viata nu faci mereu ce trebuie sau ce iti place. De aceea am intrebat ce ramuri ale arhitecturii se platesc mai bine.Si da. Stiu ca daca ma gandesc doar la bani nu voi avea un viitor foarte "'mare''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Nu vreau sa te descurajez sau altceva, dar cunosc destui oameni care au facut altceva decat ceea ce le-au placut si regreta si acum.Cel mai reprezentativ din toti pe care ii stiu si au facut asemenea greseala(aceea de a face altceva decat ceea ce ii place) este un barbat care acum are 72 de ani iar la varsta lui era indragostit de matematica si putea ajunge un geniu in matematica, dar nu a profesat deoarece a fost influentat de alte imprejurari si acum regreta ca a ales meseria de profesor de Limba Romana.Ce pot sa iti spun... happy

| AlexandrulS explică (pentru anonim_4396):

Da inteleg ce vrei sa zici. si ai mare dreptate ca pana la urma doar o viata avem si daca nu facem ce vrem si ce ne place degeaba traim. Faza este ca eu mult nu pot pierde ca arhitectura nu este neaparat sa zici ca esti doar pe disign sau nu. sunt angajati la unchimiu la firma care sunt buni si la disign si tehnic si urbanism tot. adica pot face un proiect de la a la z fara greseala deci sa zici ca ma axez acum mai mult pe ceva nu cred ca e mare problema caci pot schimba oricand pana la urma am 17 ani cred ca am timp sa gresesc de cateva ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandrulS):

In ce clasa esti?

| AlexandrulS explică (pentru anonim_4396):

A X A invat la un liceu tehnic din cluj de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Aaaa happy ai timp sa te gandesti.Eu m-am decis anul asta(sunt in clasa 12 la Filologie) ca vreau sa fac Planificare Teritoriala si Urbanism la Iasi happy asa ca nu te grabi.Alege bine happy

| AlexandrulS explică (pentru anonim_4396):

Da dar vezi tu. din nou m-am sfatuit cu unchimiu si m-a sfatuit ca trebuie neaparat anul care vine sa incep ori cursuri gen meditatii. sa fac si niste cursuri de desen meditatii la matematica pe : matematica descriptica plana in spatiu etc. si asta m-a cam pus pe ganduri ca am cam multe de facut.M-am interesat la Ion Mincu din Bucuresti si am vazut subiectele. pentru ce stiu eu sunt ciudate iti dai seama, dar e bine sa incep devreme si sa dobandesc mai multe cunostinte, de aproximativ 2 3 luni de zile ''muncesc'' pe 3D Studio Max si mi se pare destul de tare dar daca nu sti baza in arhitectura doar sa te joci poti. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Bucuresti am auzit ca e golaneala thinking La Iasi se face carte dar nu stiu cum e facultatea acolo... poti intreba

| AlexandrulS explică (pentru anonim_4396):

Asa am auzit si eu. dar nu am ce face pentru ca eu stau temporar in cluj in Bucuresti trebuie sa ma mut in cateva luni si acolo raman plus ca in Bucuresti are si unchimiu biroul de arhitecti si viitorul meu loc de munca. Oricum bafta si tie la admitere si cine stie poate auzi tu de mine sau invers daca nu cumva ne schimbam profesiabig grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Succes! happy