| Magistratul a întrebat:

Am 18 ani si urmeaza sa termin liceul si nu stiu ce job sa mi gasesc,imi place ca bucatar/patiser, insa mi se par mici salarile... urmatoarea ar fi sa plec in strainatate in agricultura sau alte domenii tot acolo...insa imi e teama ca nu fac fața straight face imi puteti da sfaturi/recomandari?

2 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

In primul rand, munca in agricultura nu mai e ca inainte( Asta daca ai niste calificative, gen sofer de tractor, studii, etc). Eu iti recomand, daca nu urmezi o facultate, sa alegi bucatar/patiser, faptul ca iti place meseria o sa te ajute foarte mult, intr-adevar in Romania, se castiga cam putin la cat de mult muncesti, dar o sa capeti foarte multa experienta si poti pleca in strainatate dupa aia unde se castiga foarte bine. Eu iti recomand sa incerci sa iti iei diploma de BAC, o sa te ajute foarte mult, nu mai pleca urechea la toti care spun ca nu te ajuta cu nimic, cei care spun asta sunt oameni fara BAC. Eu iti spun din punctul meu de vedere, astazi sunt la facultatea pe care mi-am datorit-o, daca nu as fi luat BAC-ul acum probabil lucram in port sau mai stiu eu altundeva pe 12-15 milioane.

| Magistratul explică (pentru Kogaion):

Pt BAC invat, nu l am lasat deoparte...