| Junseng a întrebat:

Salutare! Am 22, lucrez in armata propriu zis de 2 ani, plus 2 ani de școală militara. Ma gândesc sa plec in străinătate la munca. Cu salariu din tara mi se pare ca stau un loc. Voi ce tara si ce locuri de munca mi-a-ti recomanda? Scoala militara are si valabilitate in civile, calificare de maistru electronist. Si as vrea sa merg împreună cu prietena. Ea are doar 8 clase. Aștept recomandări de tot felul.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incearca Finlanda dar trebuie sa ai cunostinte de engleza. Prin europa salariile sant facute incat sa traiesti ca in RO dar sa ramai cu ceva firmituri dupa cheltuieli si taxe - o tara non ue necontrolata de ursula cu faina de greieri care doreste sa o bage in rafturi - ar fi indicata pentru tine

| Vântulalb a răspuns (pentru mgtow):

Nici nu stii de cand mananci tu faina aia de greieri! Bagata in preparate si semipreparate. Acum doar ne anunta oficial.
Si de ce nu ar fi buni greierii? Nu scurma in toate gunoaiele ca gainile.

| darrio2007 a răspuns:

Stai unde esti. Vei iesi la pensie devreme si cu o pensie bunicica. Stiu ca nu te gandesti la asta acum, pentru ca esti tanar. Eu regret ca nu am ramas in armata atunci cand se putea.
Nu face un pas pe care il vei regreta mai tarziu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cumva ai semnat un contract in armata, de 5 ani de zile?

Din pacate, cu o scoala militara nu ai ce face afara, fiindca acolo nu te primesc in armata lor, daca tu nu esti cetatean al tarii respective, iar ca electronist sunt sanse slabe sa gasesti ceva de munca, fiindca in ziua de azi nu se mai repara nimic, de obicei se arunca si se cumpara aparatura noua, in special in starinatate.

Dar iti poti cauta din tara, ceva pe la agentiile de recrutare din straintate, intrand pe site-urile lor online.

Prietena ta isi poate gasi la munca pe la ferme si gradini de zarzavaturi sau pe la ingrijit batranii, fiindca nu are nici o calificare, iar cu 8 clase, nu cred ca are sanse sa ia altceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recomandări ca să ce? Să pleci dacă ai deja un loc de muncă asigurat prin contract de aici. Prietena va lucra și ea sau nu? Limbi străine știi?

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu știi să faci ceva foarte bine, tot la salariu de 1500 euro rămâi și in străinătate, mi se pare că diferență uriașă nu este, pentru că acolo chiria este ireal de mare. Sfatul meu este să rămâi în armată și să avansezi, salariul crește și vei avea o carieră și stabilitate, pe când afară adio carieră.

| gabicoo a răspuns:

Germania!

| ReddY25 a răspuns:

Mai bine ramai unde ti-e locul decât sa regreți decizia

| Lukasssz a răspuns:

Jasmina sau Violeta sau cum dracu o cheamă bate câmpii rău. Poti sa lucrezi in armata in strainatate chiar si daca nu esti cetatean al țării respective, cu condiția ca trebuie sa faci scoala militară la ei in tara. Sincer eu ti-as recomanda sa mergi in Canada, Irlanda, Noua Zeelandă, Elveția, Finlanda, Olanda ...Acolo sunt salarii mari si poti sa iti plătești chiria, mâncarea, ieșirile in oras, si sa mai pui si cativa bani deoparte. Baftă!

| Vântulalb a răspuns:

Ai terminat perioada de contract? Sau platesti scoala?
Daca nici salarul din armata nu-ti place, nu iti va ajunge nici cel din strainatate. Vei dori sa te intorci. Te vor mai primi in armata?

| nukeyly a răspuns:

Cine nu prea reuseste in ro pleaca si-i normal spre mai bine, am pierdut si oameni supra calificati care au vazut rahatul din ro si care culmea castigau foarte foarte bine in favoarea Australiei din cate retin[la astia trebuie sa platesi o taxa nerambursabila de 20.000 dolari pentru primirea dosarului daca erai NonConform pierdeai suma].
Sunt multe tari bine cotate gen Finlanda unde poti face ceva frumos, impedimentul este limba in orice loc ajungi apoi bariera outsiderului, si impactul personal daca reusesti sa te adaptezi.
In Australia daca bine retin un stivuitorist [s-o luam de jos] are ceva salar cu care LEJER de descurci de. 4000$ plus beneficiii cat rrromania(cu R mic) nu-si poate imagina.

La noi ramane hotia pe autostrada cu prioritate si nepasarea majoritatii de a face o schimbare in bine, avem resurse[gen AUR si totusi ne-am pierut pansonul de stantare si dreptul de a turna lingouri romanesti] si creiere cat sa zdrobim Germania si alte tari dezvoltate. De ce? ''pentru ca ne pasa''!

Cauta pe cineva acolo unde alegi sa mergi sa-ti pregatasca terenul asta conteaza mult, SPOR si da-ne feedback peste ani.

| darctron a răspuns:

Actual, cea mai bună alegere este Olanda pentru români, caută și calificați și necalificați, salariile sunt cele mai înalte din Europa, ce-i drept, prețurile la mâncare sunt puțin mai mari, dar merită oricum.