| Jora_Alexandruemilian_1990 a întrebat:

Am doua întrebări ce le adresez persoanelor in domeniu( nu vreau persoane card n-au habar dar totuși caută pe google pentru o funda).
O prima întrebare teste rezervată monedei virtuale Bitcoin: cum pot converti moneda virtuală in euro sau lei; ce aparate profesionale se folosesc la minat ( Inafarm de placi grafice) și ce consum are un asemenea aparat?
A doua întrebare este despre fondurile europene pentru o fabrica termică solară: de ce trebuie sa dispun ( o anumită suma de bani sau sa am pământului deja cumpărat) și ce mi se pune la dispoziție?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In legatura cu minatul.
Cele mai eficiente sunt placile video.
Nu oricare.
Pentru minat eficient trebuie RX 480, RX470, RX580, RX570, variantele de 8GB. Trebuie sa le modifici putin BIOS-ul pentru a maximiza eficienta. (poti cumpara BIOS-ul modificat gata, pentru placa respectiva, de pe net. Exista persoane care se ocupa cu asa ceva, detinand bineinteles si ei placile).
DACA ai curent gratuit, poti folosi cu succes cele mai puternice placi video ce iti cad in mana (1080Ti, Titan, AMD Vega, etc.)

Dupa ce ai moneda, convertirea in valuta se realizeaza la servicii de tranzactionare, online, special create pentru monezile virtuale. Tot aici poti converti BTC in alte monede virtuale.

Cum spunea cel de mai sus, exista si aparate speciale pentru minat.
Sunt mai eficiente, insa marile ferme de minat folosesc totusi placi video.
Explicatia: oricat ar fi de eficiente la momentul actual, complexitatea calculelor a crescut, creste si va continua sa creasca foarte mult.
In 2 ani, nu mai faci treaba cu ele, nu mai castigi nimic, si va trebui sa cumperi altul, mai puternic, contra a inca 4000 euro.
O placa video o poti folosi si in alte scopuri (o vinzi, o folosesti pentru minat alte monede ce au inca o complexitate scazuta. ASIC-urile pot si ele mina mai multe monede, insa nu orice, si eficienta maxima o au pentru BTC)

| cristimihailov a răspuns:

La prima intrebare:

Din pacate taspunsul il cam stii. Se cheama placi grafice.

Ideea e ca trebuie calculate foarte multe hash-uri (te uiti pe net ce inseamna) datorita algoritmului.

Poti folosi si procesoare normale, dar viteza e mult scazuta. GPU urile placilor grafice sunt optimizate pentru calcule matematice si astfel au viteza mai mare. E un domeniu in care viteza conteaza.

Exista de asemenea si mineruri specializate. Antminer este o serie destul de cunoscuta.

Pt ca puterea de procesare conteaza, si pentru ca acestea consuma relativ mult (minere sa calculatoate), curentul consumat devine problema. De aceea vei vedea majoritatea minerilor de bitcoin cel putin, sunt in China (curent f ieftin).

Ai putea sa te uiti si la manero, al carui algoritm foloseste niste smecherii caŕe sunt cam greu de reproduz de catre placile grafice (ex: memorie mai mare). Asa ca daca vrei sa bagi un calculator la mining...manero ar putea fi o solutie.(mai sunt cateva ca el).

| BrainKing a răspuns:

Raspuns la orice intrebare legata de bitcoin, cryptomonede, ICO, AirDrop si semnale gratuite pentru burse https://t.me/romaniancrypto