| Doberman999 a întrebat:

Salutare, am la dispoziție doua locuri de muncă, și nu știu ce sa aleg. Sofer la armată, sau sofer pe tir? Voi ce ați alege dacă ați fi în situația asta? Știu ca la armată salariile sunt mai mici, dar ai mai mult timp liber, deci ocazia să-ți întemeiezi o familie, pe tir, ai bani dar greu îți faci o relație, și esti cam tot timpul plecat ????‍♂️

19 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Tragi din greu câțiva ani pe TIR și după aia mai vezi tu.

| ReddY25 a răspuns:

100% pe camion. Faci bani în timp ce te plimbi(vizitând Europa)

| 1onur a răspuns:

Nimeni nu va aduce pace pe Pământul ăsta prin războaie niciodată va fi mult sânge nevinovat judecat greșit din ordinul "oamenilor" fără Dumnezeu care nu fac decât să dezbine oamenii între ei prin Dezumanizare și războaie care le sănt în interesul lor sa fie realeși în același scaun ne curat, ne loial ne meritat.

Mergi pe tir 100%la100%. O să-ți câștigi pâinea mult mai cinstită. Decât sa tragi într-un om nevinovat care îi este impus, forțat, sa urmeze același ordine ca un criminal.

| SingleForOne a răspuns:

Ai mai multe perspective de viitor ca șofer de tir, cu explicații în amănunt în CV-ul tău și alte interviuri în viitor, și poți schimba destul de ușor job-ul, din moment ce prinzi experiența. În timp ce, la cel de la armată, este opusul, trebuie mereu să urmezi ordine, pot fi combinații între colegi și conducere, și între cei din conducere (numai), niciodată nu poți ști cine te poate da în gât, și nu e ușor să schimbi job-ul.

| MistarGoGu a răspuns:

1500 % Tir 3 sau maxim 4 ani! Apoi o firma de transport! Pe cine îl " duce capul " și nu toaca banii pe prostii are șanse!
Acum se face leasing operațional pentru camioane nici avans nu mai trebuie!

| Lubeniță38900 a răspuns:

Șofer pe tir

| mariaioana72 a răspuns:

Armata, timpul liber cu familia este mai important

| gabicoo a răspuns (pentru mariaioana72):

Și în caz de război ce face?

| mariaioana72 a răspuns (pentru gabicoo):

Sunt riscuri in ambele domenii

| J0B0MAT a răspuns (pentru gabicoo):

Își dă demisia.Am auzit că se poate.

| gabicoo a răspuns (pentru J0B0MAT):

Îți poți da demisia din armată doar in timp de pace.

| J0B0MAT a răspuns (pentru gabicoo):

Își dă înainte să înceapă războiul, preconizează, în funcție de cum evoluează lucrurile în afarălaughing

| gabicoo a răspuns (pentru J0B0MAT):

Și în caz de război este printre primii mobilizați. Văd că nu ai făcut armata.

| J0B0MAT a răspuns (pentru gabicoo):

Nu.
Dacă demisionează înainte de începerea războiului, tot îl mobilizează?

| gabicoo a răspuns (pentru J0B0MAT):

Toți cei care au sau au avut de a face cu structurile de forță ale statului (armată, poliție, jandarmerie, ISU) sunt printre primii mobilizați și trimiși pe front - sunt rezerviști de categoria I.

| J0B0MAT a răspuns (pentru gabicoo):

Dacă e să cheme rezerviștii, nu îi va chema în curând pe toți bărbații? Dacă declară stare de război, asediu, nu e cam toată lumea chemată?

| gabicoo a răspuns (pentru J0B0MAT):

Într-adevăr sunt chemați sub arme toți rezerviștii - în ordinea claselor/categoriilor. Cei care sunt primii chemați sunt cei din clasa I = rezerviștii care au lucrat în structurile de forță ale statului, apoi în ordine cei până la clasa a IV-a (cei peste 50 de ani). Apoi sunt chemați recruții - cei fără pregătire militară.
Media de vârstă a rezervei armatei române este de 50 de ani. Tineretul nu are pregătire militară și în caz de război ne bazăm pe cei 50.000 de rezerviști aflați în grupa de vârstă 45 - 55 ani.

| J0B0MAT a răspuns (pentru gabicoo):

Deci ar fi toată lumea cam în aceeași situație, doar că unii ar mai trăi câteva zile/săptămâni până îi cheamă.
Acum nu știu dacă în caz de război e mai dezavantajat cel care are o pregătire militară și e trimis în zone mai periculoase, ori cel care nu are nicio pregătire, dar zonele sunt mai safe.
În orice caz, bombe tot vor cădea și va fi o loterie pentru toți oamenii.Un război ar fi un coșmar pentru toată țara și viețile noastre ar ține mai mult de noroc.

| Doberman999 explică:

E o vorbă. Unii oameni sunt atât de săraci, încât tot ce au sunt banii. Sincer, nu cred ca banii sunt totul în viață, o familie fericită și o căsuța liniștită bate toți banii de pe pământ, părerea mea. Având 30, ma gândesc ca este timpul să-mi fac și eu familia mea, dar fiind plecat mai mereu, probabil este greu sa întreți o relație. La armată, da probabil este riscul sa te plafonezi, ideea cu moartea mi se pare ciudată,(într-un final toți murim oricum, am 30, mai trăiesc 40 in cazul fericit și gata?) in orice caz peste tot sunt plusuri și minusuri