| Ioana1ler a întrebat:

Salutare, am o întrebare, am fost acceptată la cel mai bun liceu din orașul meu. Chestia e că eu nu vreau să merg la liceul ăsta, nici nu credeam că voi intra, am pus-o ca prima opțiune pentru că m-am luat după părinții mei. Liceul la care voiam eu să intru este al doilea cel mai bun. Media mea îmi permite să intru la acest liceu. Întrebarea mea este dacă mă pot transfera la alt liceu înainte de a mă înscrie la liceul la care am fost repartizată.
Mulțumesc ✌

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Te poți transfera la anul!

| Ioana1ler explică (pentru sierra1):

Ce criterii trebuie să îndeplinesc pentru a mă putea transfera?

| ___iAho a răspuns (pentru Ioana1ler):

Te poti transfera anul viitor. Trebuie sa ai medie mai mare decat ultima medie din clasa in care vrei sa te transferi. De exemplu daca la o alta clasa in alt liceu cea mai mica medie e de 9, 00, tu trebuie sa ai media de pe a9-a mai mare de 9.

| sierra1 a răspuns (pentru Ioana1ler):

1 să vrei
2 să-ți aprobe
3 să ai media măcar ca ultimul din clasa destinație

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Te transferi la anul sau dacă au rămas locuri neocupate te înscrii în etapa a doua. Dar nu cred că au rămas locuri neocupate.

| 47red a răspuns:

Iti poti lua dosarul si sa te duci in alta parte dar vezi sa mai aiba locuri sau daca vrea altcineva cu aceeasi medie ca tine sa faceti schimb de locuri la ambele licee. Daca nu, te transferi la finalul anului.

| ___iAho a răspuns:

De ce? Nu faci față la liceul acela?

| Ioana1ler explică (pentru ___iAho):

Chestia e că la limbi străine pot studia doar engleză și franceză iar la liceu la care voiam eu să intru pot învăța germană și engleză și vreau asta pentru că am locuit în Germania 2 ani. Plus că nu sunt bună deloc la franceză.
Colectivul este foarte... neprimitor am avut ocazia să vorbesc cu ei când am vizitat liceul, iar profesorii sunt extrem de reci și per total atmosfera de acolo îți amintește parcă de școlile de pe vremea lui Ceaușescu.
Acesta nu este doar punctul meu de vedere ci și al altor elevi.
Nu neg faptul că poate exagerez și nu e chiar așa dar asta este strict ceea ce cred eu.
În schimb liceul la care am vrut să merg arată la fel de bine, colegii sunt ok profesorii am avut ocazia să vorbesc cu câțiva și par prietenoși și bine instruiți. Per total acel liceul ma făcut să mă simt ca acasă.
Și ca să îți răspund la întrebare nu sunt 100% sigură că mă voi descurca, așa cum am spus și inițial nici nu mă așteptam să intru acolo