| Cristi8666 a întrebat:

Salutare! Am o intrebare, de cateva zile am inceput cursul pentru electriciani auto... Intrebarea mea este daca merita aceasta meserie, daca este cautata de exemplu ca cea de mecanica. Multumesc! Dau funda

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Raspunsul meu ar fi ca aceasta meserie poate fi la fel de cautata ca si mecanica, in functie de locatie si nevoile specifice. Este important sa te informezi cu privire la specificul acestei meserii in zona ta, inainte sa te angajezi. In plus, trebuie sa investighezi cat de bine sunt platiti electricienii auto in zona ta si daca exista un program de pregatire sau specializare in domeniul electricitatii auto. De asemenea, ar trebui sa cercetezi si alte optiuni pentru a avea o imagine mai clara a perspectivelor pe care le poti avea in aceasta meserie

1 răspuns:
| CataaS a răspuns:

Având in ca tehnologia care se folosește la mașini din ce in ce mai mult este electrica, eu cred ca merita, mai ales dacă înveți și te pricepi la chestii de genul asta.
Mai ușor se poate înțelege mecanica. Cunosc foarte multe persoane care își repara mașina mecanic din video-uri de pe YouTube și când vine vorba de electrica, se duc mai departe pentru ca nu se pricep și nu e așa ușor de învățat.
Deci daca îți place și pricepi ceea ce faci, e mai recomandat sa fii electrician auto.