| Zeekon a întrebat:

As dori sa adresez 3 intrebari celor ce lucreaza ca programatori. Am cautat pe bestjobs dar ma gandeam sa apelez la voi caci traiti in viata reala.
Ce limbaj de programare folositi cel mai mult, pe ce sistem de operare si in ce IDE (Visual Studio, Mono, DEV, CodeBlocks, etc)?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde doar de tine ce vrei sa faci si unde vrei sa lucrezi, oricum pentru un programator bun limbajul nu conteaza trebuie sa fii capabil sa te adaptezi.

momentan cele mai folosite sunt Java, C, C++, C#, php, Js... Python vine tare din spate.

Ca ide folosesti ce ti se impune la firma la care lucrezi sau daca nu exista o astfel de politica iti alegi tu cu ce te intelegi mai bine. Eclipse si NetBeans sunt destul de utilizate.

legat de sistemul de operare iar conteaza enorm de mult proiectul la care lucrezi

1 răspuns:
| bogman12 a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai folosit limbaj de programare este C++ dar sunt si altele folosite despre IDE nu stiu ce sa zic