| Vladimirovna a întrebat:

Salutare! Aș dori să depun actele la o universitate din RM la frecvență redusă, și m-am gândit ca să depun la Institul de Criminologie adică îmi place tare mult și acolo mă simt ca mi-ar fi locul, dar totuși ju am cunoscuți în domeniu să îmi spună dacă merită sau nu? Dacă salariul e bun sau nu? Pe piața muncii această profesie e cerută sau nu chiar? Adică aș dori ceva mai în amploare. Dacă înțelegeți ce vreau să zic

1 răspuns:
| Torrpi a răspuns:

"Pe piata muncii"
Tu stii ce inseamna criminologie? Stii unde o practici? Stii cum?
Crezi ca stai in birou cum vezi in filmele americane si astepti ca vinovatul sa recunoasca fapta? Sau te angajezi la firma unchiului si te numesti criminalist de paie? Nu, draguta. Mergi pe teren, prin casele jegoase ale infractorilor. Risti sa iei bataie exact de la criminal. Umbli prin subsolurile ude si pline de sobolani ca sa gasesti dovezi. Si ziua si noaptea. Nu faci 8 ore. Ca infractorii din ziua de azi cunosc legea mai bine decat avocatii care ii apara. Daca ai gresit ceva, a scapat.