| MotoBlitz a întrebat:

Salutare! Aș dori să pun niște întrebări unor persoane care sunt sau au fost în acest domeniu de activitate. Cei care ați fost sau sunteți militari, regretați vreo secundă că ați urmat această carieră? Dacă ați fi putut să o luați de la capăt, ați fi mers altundeva? Dacă da, din ce motive? Și considerați că ați avut beneficii satisfăcătoare? Ieșire mai devreme la pensie, salariu superior, preme/vouchere/bonuri, ș.a. Cum ați depășit dorul de familie și libertate, ați avut program obișnuit (8h), ați fost repartizați la o u.m. aproape de casă sau la una departe?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mie imi pare rău că nu am rămas in armată, atunci când mi s-a spus. Acum eram pensionar.

| MotoBlitz explică (pentru darrio2007):

Ideea este că nu știu dacă se mai iese la pensie la vârsta de 45 ani acum, doar dacă nu cumva lucrezi la FOS sau Pirotehniști, dar salariul din câte am auzit este foarte bun din orice punct de vedere, faci 4 ani academia și ieși ofițer sublocotenent, apoi faci un master și sari 3 grade, adică ajungi maior cu salariul minim de 4.500 RON plus prime și ce se mai dau. La fiecare 5 ani treci un grad și ti se urcă salariul cu 700 lei. Singura problemă este unitatea la care te repartizează sau ca ești izolat până ieși pe salariu și lucrezi 8h/zi sau 24/72. Acum mă gândesc doar dacă ai avea șansa la un salariu mai mare în civilie și pe o muncă mai lejeră. Per total, să o iei de la început de la 20 ani, te-ai duce?

| Ciprian09 a răspuns:

Salut,sunt militar activ, dacă vrei informații reale, da mi un msj în privat! Noroc și sănătate!

| MotoBlitz explică (pentru Ciprian09):

V-am lăsat un mesaj în privat happy

| adypetrescu87 a răspuns:

Salut! Nu lucrez in armata, insa fac naveta zilnic si majoritatea sunt cadre militare. Impresia generala pe care mi-o lasa mai toti din discutiile purtare, indiferent de cat de gradati sunt este ca nu merita, insa un lucru e cert: au stabilitatea locului de munca. Nici cu munca nu se omoara prea tare, ce-i drept, cel putin nu toti. Daca insa partea financiara te preocupa, ai face bine sa te orientezi in alta parte. Grilele salariale sunt ramase in urma si nici conflictul din Ucraina nu a regandit finantele catre armata - partea umana, doar catre echipamente. Uita-te bine la stiri ce se intampla si cu politistii. In anii de glorie se bateau 10 pe loc, acum nu mai este nici proportia de 1/1.