| nustiu628 a întrebat:

Salutare, aveți cumva idee dacă militarii (Jandarmi/Pompieri) după ce se angajează au dreptul la un an "inghetat". Adică sa își ia un fel de concediu timp de un an. Timp în câte pot lucra în afara sau ceva gen, asa am auzit.

Răspuns Câştigător
| Analex17 a răspuns:

Exista posibilitatea concediului fara plata, pentru motive intemeiate, pana la 4 ani.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu daca este asa ceva. Au concediu ca orice angajat din țara asta.
Dar mai asteapta raspunsuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca orice angajat din tara, concediul de odihna se poate lua dupa 1 an de zile muncite, nu la angajare si nu exista "inghetarea unui an" imedita dupa ce te-ai angajat, ca nu pot angaja 2 oamnei care sa munceasca pentru tien si cand vii tu dupa 1 an, sa-l dea pe ala afara.

Ca militar ai contract fix de 4-5 ani de zile, imediat cum ti-ai terminat pregatirea si nu este permis sa pleci in vacanta, fiindca trebuie sa returnezi toate sutele de mii de lei, platite de stat pentru pregatirea ta, daca incalci contractul.

Dar de ce nu-ti iei 1 an (sau cati ani vrei tu), liber, inainte sa te bagi in scoala de pompieri, jandarmi sau de militari?
Fiindca atunci poti zburda si face ce-ti doresti si cat de mult doresti, fara sa incalci contracte si sa fii dator statului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii aveti in cap si bani cîstigati degeaba fara muncă

| J0B0MAT a răspuns:

Femeile care au născut, dar nu cred că pot lucra în afară, poate doar ceva de acasă.

| Eireann a răspuns:

Nu stiu de asa ceva, auzisem de an sabatic la cadrele universitare.
"Legislația în vigoare reglementează concediul sabatic, numit uneori și an sabatic, mai ales în domeniul învățământului. Astfel, conceptul este reglementat prin articolul nr. 288 alin. (5) din Legea educației naționale nr. 1/2011. Legea precizează că, pe parcursul concediului sabatic, persoana în cauză beneficiază de un salariu de bază, cu aprobarea senatului universitar, și își păstrează calitatea de titular. Dacă acest concediu sabatic, așa cum este el numit în lege vizează formarea profesională care poate aduce un beneficiu pe termen lung angajatorului, se poate primi o formă de remunerare (articolul nr. 154 din Codul Muncii)."

| iulia0514 a răspuns:

Nu! Poți să-ți iei concediu de maternitate dar nu ai dreptul sa te angajezi în altă parte sau concediu medical dar te asigur ca te verifica destul de des!

| 98521456 a răspuns:

Nu, militarii nu au acest drept de a "ingheta" anul.