| Delmo_Catalin_1984 a întrebat:

Salutare! Ce facultate de istorie din tara ati recomanda? Sau, altfel spus, ce facultate de istorie credeti ca are profesori mai buni, proiecte mai faine, baza de cercetare etc?

2 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Poate la Cuza

| proserpina22 a răspuns:

La UAIC. Acolo este sora mea și este extrem de frumos, profesorii sunt foarte de treabă, amuzanți și inteligenți. Studenții în primul an au fost duși la un centru arheologic din oraș unde cineva le-a arătat cum sunt ținute oasele, cum sunt identificate, curățate, transportate, iar în vară se face practică arheologică 2 săptămăni la un schit istoric.
Ei mai fac practică la un institut din oraș și sortează documente istorice/vechi, se informează legat de unele evenimente și observă cum sunt ținute unele informații.
Este format și un grup de studenți care se întâlnesc lunar la un restaurant ori în facultate pentru a discuta despre o carte istorică (programată să fie citită pe acea lună).
Interesează-te de la alți studenți din această facultate și vezi și părerea lor. Totuși, ai grijă să intrebi persoane care s-au dus dus facultatea aia de plăcere și nu doar sa frece menta. Profesorul meu din liceu de istorie, doctor în istorie, tot aici a făcut facultatea și este cel mai bun profesor din județ (semn că și el a îndrăgit această facultate).
Sunt și unele uscături în facultate (profesori ciudați), dar până la urmă unde nu sunt.