| KingMojo a întrebat:

Salutare, ce materii se studiază la administrație publica?
Dacă are și cineva un orar m-ar ajuta foarte mult.

3 răspunsuri:
| Kamiyashiro a răspuns:

Structura (discipline studiate):

Managementul timpului
Management de proiect şi surse de finanţare
Proceduri de achiziţii publice şi private. Reglementări și Elemente de E – procurement
Strategii de ofertare. Practici anticoncurențiale
Contractele de achiziţii: operaţionalizare şi monitorizare
Contencios administrativ în achiziţii publice şi mecanisme antifraudă
Auditarea proceselor de achiziție
Investiţii publice, concesiuni şi parteneriat public-privat
Descărcate orar: https://administratiepublica.eu/ro/curricula-ma

| Kamiyashiro a răspuns:

Tehnician în administraţie este o calificare care se referă la executarea de sarcini care implică planificarea, organizarea, monitorizarea, controlul şi înregistrarea evenimentelor din administraţia publică.

Unități de rezultate ale invațării
1. Etică şi comunicare profesională
2. Aplicarea conceptelor de bază ale contabilității
3. Utilizarea metodelor, procedeelor şi principiilor contabilităţii
4. Organizarea activităţii unităţilor economice
5. Asigurarea calităţii produselor şi serviciilor
6. Protecția consumatorului, personalului și a mediului
7. Administrarea firmei
8. Evaluarea oportunităţilor de piaţă
9. Aplicarea politicilor de marketing
10. Înregistrarea operaţiilor economico – financiare
11. Întocmirea situaţiilor financiare
12. Aplicarea tehnicilor de negociere şi contractare
13. Înregistrarea evenimentelor și tranzacțiilor în instituțiile publice
14.Realizarea activității de birou

Acces
Absolvenții învățământului secundar inferior (gimnazial) care se înscriu in clasa a IX-a liceu filiera tehnologică.
Absolvenţii ciclului inferior al liceului/ învățământului general obligatoriu se pot înscrie în clasa a XI-a liceu, cu diferențe, după caz.
Absolvenții invățământului profesional de 3 ani se pot înscrie în clasa a XI-a liceu, cu diferențe, dupa caz.

Materialele pot fi descărcate ca fişier sau pot fi tipărite numai pentru uz personal.
178_Link-uri_materiale invatare-evaluare.docx
IX_Calitatea produselor si serviciilor_prof_ManeaL.pdf
IX_Calitatea produselor si serviciilor_prof_MunteanuD.pdf
XI_CDL_prof_VasileAnca.pdf
X_Etica si comunicare profesionala_prof_CristinaCirjan.pdf
Programe școlare
CRR_clasa. IX_liceu_Comert.pdf
CRR_cl X_liceu_Comert_Economic.pdf
CRR_XII_liceu_Tehnician in administratie.pdf
CRR_XI_liceu_Tehnician in administratie.pdf

Link:

https://www.alegetidrumul.ro/calificari/178

| ivees a răspuns:

Bună. Engleza in administrația publica, organizarea administrativ-teritorială, informatica in administrația publica, știința administrației, relații publice, teoria generală a dreptului.