| Jora_Alexandruemilian_1990 a întrebat:

Cica in cateva luni fac 18 ani(nu se vede, tot o minte de 5 ani am) iar parintii mei s-au hotarat sa imi ia o masina. Desigur, fara sa mai stau pe ganduri, am refuzat politicos spunand ca o masina e consumatoare si ca mai bine imi iau o duba(baiat constiincios ce mama dracu*).
Acum intrebarea este: Pe ce site-uri de incredere ma pot baga pentru a primi comenzi de livrare cu duba? Sau ce as putea face cu ea(desigur, am scoala si pot lucra doar sambata si duminica). Ce ma sfatuiti sa fac.
Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O masina, mai ales o duba, este investitie proasta, iti face doar pierdere.
Doar daca ai permanent comenzi sau o afacere proprie unde duba este exploatata cel putin 6-8 ore zilnic si decontabil la clienti incepe sa fie pe prag de rentabilitate.

Mai bine investeste intr-un teren, o casa, sau ambele, unde poti exploata locul prin dezvoltare si/sau dare in chirie.

| Adry05 a răspuns:

Sa pui pe site-uri de anunturi e o ideea foarte buna cum a zis si @suntserios
Te pot contacta oamenii din orasul tau sau apropiere cand au nevoie sa transporte ceva.
Sau ar mai fi o idee. laughing Sa te bagi pe rute din astea de orase din apropiere-orase universitare si sa transporti pachetele de mancare ale stundetilor trimise de acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti iei o duba, trebuie sa-ti afci firma ca sa poti fii angajat de altii sa le faci transportul.
Treaba nu-i simpla deloc, ca totul costa si tu trebuie sa-ti platesti singur reclama in presa sau online, ca sa-ti gasesti clientii, ca nu te va lua nimeni pe necunoscute, oricat ai umbla tu pe site-uri.
Din pacate, fiind inca elev, nu prea poti afce nimic cu duba, ca cei care te-ar putea angaja, au nevoie de tine in timpul saptamanii, pentru livrari, nu sambata si duminica. Poate ocazional la vara, sa faci drumrui pe la tara, unde cari ladite cu fructe si legume, dar si pentru alea, ai nevoie de autorizatie sau firma, ca sa demonsterzi ca prestezi un serviciu legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Problema e pana iei tu permisul s ar putea sa mai treca cateva luni bune... oricum idei de afaceri ai bravo.

Cand o sa ai si duba si permis poti baga anunturi pe OLX cu transport mobila samd. Mai are lumea nevoie sa se mute de ici colo

| 19adrian19 a răspuns:

Multi ani inainte! Parerea mea este ca nu ai nici o sansa sa castigi ceva cu duba! In primul rand, nu poti conduce un vehicul mai mare de 8+1(cam inutil), nu ai voie sa te angajezi la transport persoane, daca nu ai minim un an de condus (gen: taxi) si ai limita de greuta. In al II-lea rand, o asa zisa "duba" ii si mai costisitoare find motoare mari(de la 2000 in sus) pe motorina (consum mare, taxe mari). Deci prin urmare sa achizitionezi o masina pe care legal nu o poti conduce sau poti dar, nu ai ce face cu ea, nu te ajuta cu nimic. In al treilea rand! Tu find incepator cine crezi ca te angajeaza? Imi pare rau! da mai bine cauti un Passat sau Opel chiar si Ford, nu sunt costisitoare ieftine la piese si iti faci treaba cu ele!

| Alezandrah a răspuns:

Poți sa iti deschizi o mini afacere cu ceva de mancare, mama ta daca este casnica poate lucra in restul saptamanii, asta e ideea mea