| darctron a întrebat:

Salutare colegilor, îmi explică și mie careva care e treaba cu aceste"cursuri de calificare"?
Spre exemplu: îmi doresc să urmez cursul de pompier (va rog sa mă corectați dacă nu există, dacă nu, brancardier), acea diplomă este doar un plus la CV, sau pot să mă angajez in arma pompierilor în toată regula?
Stiu ca pentru aceste două meserii este nevoie de diploma de bacalaureat (pe care nu o dețin).
Insă pentru a urma aceste cursuri sunt necesare doar 12 clase, asta înseamnă că aceste cursuri compensează?
Merită să fac un efort?
Sfaturile sunt binevenite!
Mulțumesc tuturor!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te primește, merită.

| Wr3nch a răspuns:

Pompier poti fi doar cu scoala de pompier de la boldesti, deci musai diploma de bac. Sunt o gramada de cursuri de brancardier pe care le poti face fara diploma de bac, dar dupa trebuie sa cauti tu un loc unde sa lucrezi si sa ii convingi sa te angajeze.

| oglindasultanului a răspuns:

Ce laughing Depinde de diploma cred ca, unele pot freelancer, iti cauti singur clientii fara "loc de munca", altele poti fi angajat. presupun ca se numeste si "scoala" care dureaza cateva luni si te prezinti fizic, sau tu stii ce, daca noua nu vrei sa ne zici exact, si pui cuvinte la nimereala. Si, depinde de curs, trebuie sa ai un nr de clase terminate. Diferenta este, ca la o facultate adevarata stai intre ei sa va cunoasteti, inveti mult, asa nu te baga nimeni in seama pe tine.

| Yuoia a răspuns:

Nu stiu daca sunt "cursuri de pompier". Oricum, acele cursuri nu inlocuiesc diploma de bacalaureat.
Pentru brancardier nu cred ca e nevoie de mare lucru in afara de multa forta fizica.