| andrei056 a întrebat:

Salutare,daca ati fi angajatori, sau daca sunteti angajatori am cateva intrebari:
1.)Cat de lung ar trebui sa fie cv-ul, din punctul vostru de vedere?
2.)Daca ati avea in fata 2 cv-uri: unul cu poli Bucuresti, dar cu experienta putina pentru jobul solicitat si unul cu universitatea din Craiova, dar cu multa experienta(si de maxim 1 pagina, dar cu o informatie bine asezata), pe care dintre cele 2 le-ati alege pentru interviu?
3.)Este deranjant,pentru voi, in cv, o adresa de email, de genul gigelbagabondu@yahoo.com?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Hello.
Eu nu sunt angajator, dar am fost la atatea interviuri si joburi incat stiu bine sa iti raspund la intrebari.
1) Fetele de la HR = human resources se uita peste cv, deci nu e ok sa fie mai mult de 2 pagini, adica o fila fata verso. Daca nu ai ce face, mai scurtezi din continut, dar sa incapa pe o fila.
Am facut cercetari, am intrebat specialisti in cv-uri la targurile de joburi, de aceea am dat acest raspuns. Am vazut mai jos ca unii scriau doar ca sa se afle in treaba, dand informatii eronate. Dupa mine, i-as impusca! Daca nu stiu, mai bine sa taca/sa nu scrie, decat sa induca omul in eroare.
2) Ii intereseaza doar experienta. Am avut colegi la poli ce aveau note mari si zero experienta. Ce crezi? Abia-abia si-au gasit un job pentru ca tot erau respinsi fiindca nu aveau experienta.
Poti sa ai 10 pe linie, lor le trebuie oameni cu experienta care sa stie sa faca practic tot felul de chestii utile lor. Le trebuie oameni invatati din experienta, nu pe care sa ii invete ei. Asa sunt si asa gandesc. Eu am avut mare noroc peste tot, pentru ca apreciau foarte mult faptul ca aveam experienta, ca am fost in internship in timpul facultatii. M-au intrebat ca ce am invatat acolo sa fac. Ce ca stiu mai exact sa fac?
Alti colegi, dupa cum am zis, au fost vazuti foarte prost(i) pentru ca nu aveau experienta sau aveau prea putina si au avut de suferit foarte mult. Unul era super nervos ca el are note mari si nimeni nu il vreat - el fiind fara experienta...
Deci experienta e cea mai importanta in ochii lor, adica: ce stii sa faci? Ce experienta ai?

3) Da, e cea mai mare, imensa, catastrofala greseala! Adresa de email trebuie sa contina numele si prenumele tau, eventual si anul nasterii. Daca ai fi cautat pe net despre acest lucru, ai fi gasit pe toate site-urile scris mare si clar ca nu ai voie sa prezinti o asemenea adresa de e-mail! Niciodata! Sa nu faci aceasta prostie! Combinatie intre nume si prenume, eventual si anul nasterii!

Deci, tot ce am zis, pot spune ca e verificat si 100% real.
Punctul 2 a fost cam enervant sa il aflu: adica daca vrei sa te concentrezi pe invatat, esti dat la o parte?! Dar noroc ca eu m-am pus din timp sa imi fac experienta.
Deci ai grija la ce ti-am spus.

Daca nu te deranjeaza, in ce domeniu studiezi?
Multa bafta!winking

| andrei056 explică (pentru Mayar):

Ux design, aici conteaza mai mult practica, decat facultatea?

| Mayar a răspuns (pentru andrei056):

Nu pot spune ca stiu precis despre acest domeniu, dar poti arunca o privire la glassdoor: o aplicatie ce iti arata salarii si cerintele pentru a aocupa acel job, din toata lumea la orice companie :
https://www.glassdoor.com/......KO0,24.htm

Vezi ce se cere la cerintele pentru a ocupa acel post. Se cere experienta de 1-2 ani? Se cere sa stii nu stiu ce chestii pe care de fapt, nu le-ai prea aprofundat la facultate? Poti trage concluzii citind cerintele posturilor. Chiar e o aplicatie buna.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am participat la firma la care lucrez la suficiente interviuri de angajare deci o sa iti povestesc in cunostinta de cauza.

1. CV trebuie sa fie atat cat sa cuprinda ceea ce stii sa faci. Daca tu ai intr-adevar competente care sa intre pe 5 pagini il faci de 5 pagini. Ce ma deranja pe mine era sa citesc 1 pagina intreaga despre un singur lucru. Sunt unii care scriu ca au lucrat la Firma X in perioada xx-yy si povestesc in 3 pagini ce au facut acolo. Nu e nevoie sa umpli cv ul cu chestii care nu intereseaza pe nimeni. Oricum la interviu se discuta amanuntele.

2. Aici e mult de discutat. Cele doua CV uri nu prea par a se bate pe acelasi post. De obicei cand se pune un anunt de angajare se specifica si experienta. Asa ca e cam greu pe un post sa vina un CV de la un candidata cu zero experienta si de la unul cu foarte multa experienta. In general nu se tine asa de mult cont de facultate. Diferenta se mai face intre facultatile de stat si cele private.

3. Da, este extrem de deranjant si total neprofesionist. Din punctul meu de vedere singura adresa de mail care sa apara pe un cv e de forma prenume.nume@yyy.xx

| Holiday a răspuns:

1. Trebuie sa fie suficient de lung incat sa cuprinda datele esentiale despre educatie, experienta, abilitati, etc, dar suficient de scurt incat sa nu para o compunere. Adica trebuie sa fie complet si concis.
2. Aici depinde de mai multi factori. Daca ai nevoie de cineva intr-un post cheie, care sa intre aproape imediat si complet in activitate il alegi pe cel cu experienta.
Daca vrei sa angajezi pe cineva pe care ai timp si vrei sa-l formezi in spiritul si stilul de lucru al companiei si pe bani mai putini, in general il alegi pe al doilea, dar nu neaparat.
Una peste alta, experienta bate la distanta orasul unde ai facut facultatea. Bine... daca nu cumva e vreuna de renume de pe afara.
3.Da.

| SkyPilot a răspuns:

Raspunsul a fost retras

| Mayar a răspuns (pentru SkyPilot):

De ce induci oamenii in eroare?
Daca nu stii sigur, mai bine nu raspunde cu informatii eronate.

| SkyPilot a răspuns (pentru Mayar):

Raspuns retras

| Mayar a răspuns (pentru SkyPilot):

Citez: "daca ati fi angajatori sau anagajati" - adica cei in cunostinta de cauza!

| SkyPilot a răspuns (pentru Mayar):

Raspuns retras...

| Mayar a răspuns (pentru SkyPilot):

Da, am fost la interviuri ca sa fiu mult mai bine informata decat tine si sa nu induc oamenii in eroare, nestiind ce se cere pe piata.
Drept urmare acum am ajuns sa o duc bine, fiind informata despre chestiunile mentionate mai sus.

| AC4S4 a răspuns:

1. As spune ca in jur de o pagina, maxim doua.

2. Multe joburi au trecute si nivelele de experienta dorite. De exemplu, exista joburi specifice pentru cei cu experienta sub 1 an. Daca tu vii acolo cu experienta de 5 ani, nu te vor lua la interviu.
Insa, exista joburi unde experienta trebuie sa fie cat mai vasta, in acest caz cel cu mai multa experienta castiga.
Daca e vorba de un job full-time, castiga cel cu experienta mai multa. Cei fara experienta, deseori, sunt studentii. Acestia pot face practica, internshipuri pentru a acumula experienta, ca, in viitor, sa mearga spre un job full-time.

3. Pentru mine, personal, da. Nu stiu de altii. Adresa de email trebuie sa arate profesionalism. De asemenea, gramatica sa fie folosita corect. (Sfat: ai grija pe unde pui cratimele)

| xBlacKx a răspuns:

Sunt angajator si am lucrat intr-o companie internationala.
1. 1-1, 5 pag
2. Depinde foarte mult de tipul de activitate. In cadrul companiei mele tin cont de: capacitatea de a invata, profesionalism, atentia la detalii, dorinta de dezvoltare, intr-un cuvant SMART! Nu ma intereseaza hartiile, ce fel de studii ai sau cate facultati ai terminat. Poti fi inteligent si fara diploma. Repet, depinde foarte mult de domeniul de activitate.
3. Da. Incearca sa dai dovada de profesionalism nu de #cocalar.