| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Daca termin filologia pot da la medicina? Stiu ca nu conteaza liceul, dar stiu si ca e greu sa te descurci la facultate daca nu ai urmat un anumit profil (mate-info spre exemplu).

A si ca intrare la medicina ce materii trebuiesc?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit ca nu are nici o treaba, intra pe site-ul facultatii respective si o sa gasesti detalii admitere, inclusiv bibliografia in cazul in care se da admitere. Pentru medicina biologie, microbilogie (daca ai facut in liceu) dar repet nu are nici o legatura, oricum in primul an o sa faci lucruri generale si te ia de la zero

| Dana211 a răspuns:

Te descurci daca inveti! Eu am o prietena care dupa ce a terminat profil uman a intrat cu 10 si dupa primul an a fost in primii 5 de pe facultate la unul dintre cele mai mari centru din tara deci se poate

| wpoieoit a răspuns:

Pentru admiterea la medicina se da examen din biologie si chimie organica.Si da, poti da la ce facultate vrei, doar mai gandeste-te care vrei sa o faci prima, pentru ca statul iti acopera costul cursurilor NUMAI pentru un studiu de licenta, iar la medicina e in jur de 2000 de euro pe an taxa...asa ca...