| HAiPAR11 a întrebat:

Salutare, de ceva timp ma bate un gand sa dau la un profil " PROTECTIA MEDIULUI " si as vrea sa aflu urmatoarele informatii.

Ce parere aveti?

1. Ce ore fac pe acel profil?
2. Ce MATERII primesc la BAC?
3. Ce facultati pot urma dupa acest profil?

Stima si respect.

Răspuns Câştigător
| iChristiaN47 a răspuns:

Bună, mai jos îți voi atașa un link către un orar al elevilor ce studiază la profilul Resurse și Protecția Calității Mediului (cel menționat de tine).

https://www.colegiulasachi.ro/liceu/orar_fiecare_clasa.pdf

Intră pe link și caută clasa A IX-a C.

Este un profil bunicel, poți rămâne cu informații prețioase după terminarea licelui, nu cunosc pe nimeni care a terminat acest profil însă din câte văd, orarul este unul bine stabilit cu materii care te vor ajuta pe viitor.

Materiile de la bac sunt cele date în general, limba română, matematică, limbă străină şi încă o materie la alegere, însă aici este posibil să mă înşel deoarece eu nu am urmat un astfel de profil.

Poţi urma orice facultate doreşti tu indiferent de profilul pe care îl urmezi. Important este să obţii diploma de bacalaureat cu o notă cât mai mare!

Good luck!

1 răspuns:
| lexi22222 a răspuns:

E un profil bunicel
o să ai ore de modul (ecologie, metode practice de investigare a ecosistemului, fenomene de risc hidro meteo)
faci matematica este m2, romana, istorie, geografie, fizica, chimie, tic, engleza, franceza, biologie, logica.
nu mai faci desenul și nici muzica.
La bac proba orala o dai la romana și ai de ales dintre engleza și franceza
probele scrise sunt la romana, matematica și încă o materie (ai de ales dintre biologie, chimie și fizica)
nu conteza ce profil faci atât timp cât iei bacul cu nota mare.