| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de serioasa (din punctul meu de vedere): am o varsta de 28 de ani, locuiesc impreuna cu familia mea (parintii si 2 frati), intr-un orasel micut la marginea Craiovei. Parintii nostri au o afacere de familie unde ne implicam cu totii, dar tata este un alcoolic care face scandal periodic, iar fratii mei au vicii ordinare cum ar fi jocuri de noroc si alcool (acolo se duc banii din casa), singura persoana cu care ma inteleg este mama. Eu sincer nu vad decat 2 posibilitati:
1. Sa plec in strainatate (Germania) la munca gen sofer pentru inceput (am doar BAC-ul si permis de 7 ani), sa locuiesc singur intr-un apartament pana gasesc pe cineva cu care sa stau (mama, iubita sau un prieten de incredere)
2. Sa ma mut singur intr-un apartament aici in Romania si sa am 1 loc de munca sau poate 2 (la ce costuri de trai mari si salarii mici sunt, nu cred ca m-as descurca singur eventual cu doar 1 loc de munca).
A mai trecut cineva prin asta? Sunt pe un drum fara iesire si imi e foarte teama sa nu fac vreo greseala care sa ma coste, caut cu orice pret sa plec de aici, ma plafonez mult, nu evoluez si nici liniste nu am.
Va multumesc!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În străinătate, printr-o formă de recrutare, ca să ai la început un minim asigurat.

| Sophieka a răspuns:

Sa nu mai stai mult, azi - maine ai 30 si cand tragi linie... Unde esti?

Cred ca trebuie neaparat sa iesi din acel mediu, si sa o salvezi si pe mama ta (daca e de acord). Singura se va nenorocii cu astia 3 calai pe capul ei... Sper sa fie inteleapta si chiar daca o va durea inima o perioada, trebuie sa-se gandeasca si la viata si fericirea ei.

Eu as pleca in secret, nu as da detalii. Discuta cu ea si vezi ce spune, daca ar vrea si ea sa faca acest pas, daca nu, du-te cu viata ta.

| haileewatson a răspuns:

Ambele variante sunt bune. Important e sa scapi de familie si orasul ala mic pentru ca te trag in jos

| sweetys a răspuns:

Pleaca unde vezi cu ochii. Chiar daca o dai in bara, ai doua maine, doua picioare si esti sanatos ca sa nu mai zic ca esti tanar si nu ai obligatii, la modul familie (sotie si copii). La inceput o sa fie mai greu, o sa simti ca nu poti sau ca nu ai sanse. Dar cu timpul vei vedea cum evoluezi incet si sigur.

| nukeyly a răspuns:

Varianta 1 e cea mai sanatoasa in ro la ce sti acum nu cred ca pe termen lung va fi roz si catei cu covrigi in coada. Alcoolul si jocurile de noroc n-au adus nimic bun la majoritatea 99.999%
iar "un prieten de incredere" : D D D; nu exista asa ceva la un moment dat v-a calca pe bec, pe tine si tot ce ai.

Răspuns utilizator avertizat