| razvanem a întrebat:

Salutare.

De unde pot sa cumpar iodura de potasiu?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca poti cumpara de la majoritatea farmaciilor. happy

| WhiteLife a răspuns:

Dintr-o farmacie in care se prepară. Se folosește în prepararea tincturii de iod. In farmaciile normale nu cred că găsești.

| Bula a răspuns (pentru WhiteLife):

"Farmaciile" in care nu se prepara sunt doar buticuri de re-vanzare en-detail.
Nu cumva sa intrebi vanzatorii despre medicamente traditionale, fiindca habar n-au din ce- si cum se prepara. tongue

| WhiteLife a răspuns (pentru Bula):

Iodura de potasiu știu că nu se folosește ca atare, deoarece irita pielea, din cauza asta iodul ca antiseptic se folosește ca un complex (KI3) format din iodura de potasiu și iod simplu. Așa ca in restul farmaciilor nu știu dacă se comercializează. Farmaciștii care eliberează medicamentele ar trebui sa aiba cunoștințele de care zici (sunt studenta la facultatea de farmacie și profesorii ne repeta tot timpul cat este de importanta consilierea pacientului).

| Bula a răspuns (pentru WhiteLife):

Iti dau dreptate! Asa ar trebui sa fie!
Insa, inainte cu un an, am avut nevoie de "TINCTURA de iod" (pentru dezinfectare si uscare rana exterioara) si in fiecare farmacie mi-au oferit doar Betadina (care nu este solutie cu alcool si are contrentratie mai mica).
Abia dupa ce m-am plimbat in peste 10 farmacii (!) am gasit una in care mi-a fost data, preparata in laboratorul lor propriu. Sa nu mai spun ca, pretul a fost mult mai mic (abia o treime) decat cel a Betadinei, "de fabrica".