| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, din nou colegi, tocmai mi-am găsit un nou loc de muncă, order picker, in Belgia, îmi puteți spune ce presupune mai exact? E ceva solicitant? Ce avantaje și dezavantaje are?
Absolut tot, mulțumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

An Order Picker works in a warehouse to gather the appropriate items to fulfill incoming orders. They're responsible for locating objects on shelves, packing them, and transporting them to trucks or shipping containers.
Da, este foarte solicitant. Nu te fâțăi, ci te miști toată ziua, dar te miști. Faci km pe zi în ritm alert.

| Wr3nch a răspuns:

Ce zici tu e ca ai gasit un anunt, ca pana esti angajat mai e. Picker-ul alege produse din depozit sau magazin si pregateste comenzi pentru curieri.

| gabicoo a răspuns:

Cum naiba ai reușit ca în interval de trei ore să te angajezi?
Cine ești tu?
Speedy Gonzales?

| darctron a răspuns (pentru gabicoo):

La ce te referi?

| SingleForOne a răspuns:

Ti se da un scanner sau o lista, cauti produsele din depozit, te uiti la codul de bare, si scanezi, le aduni intr-un singur loc. Cam orice depozit sau magazin are regulile sale, dar in special in depozit le aduni într-o cusca sau pe un palet, si le aranjezi frumos sa nu strici cutiile sau pungile, sau chiar produsele, etc.
In mod normal, aceste job-uri sunt orientate dupa targhete, adica sa faci un anumit procent la suta in fiecare zi (cel puțin 85-90%).

Un lucru, in special, este acest procent pe care trebuie sa-l mentii in fiecare zi, dar unele companii fac escrocherii sau sunt orbi sa vada faptul ca cineva se joaca cu procentul unora, indiferent cat de mult sau cat de eficient si de calitate lucreaza, tocmai sa puna mai mult stres pe acesti "order pickers" (adica. ti se va spune mereu "vezi ca nu ai atins procentul minim in ziua X, in ora X". Adica, poti lucra bine mersi vreo 6 luni sau 1 an, ai 90-100% in fiecare zi, dar dintr-o data ai un progres continuu cu doar 85% sau sub asta, fara nici un motiv, si trebuie sa raspunzi, chiar daca ei au un sistem prost.

Alt lucru solicitant este ca ti se va face apropo-uri ca "nu ai pus cutia cum trebuie sau se vede ca ai distrus calitatea intacta a cutiei (putin zgariata, rupta, etc). Altii le arunca de nu-i doare undeva, si au custile sau paletii vai de capul lor, dar tu le faci perfect sau aproape perfect pe toate, dar tot ti se va spune ca ceva e gresit... sau cineva are o problema cu tine, distruge calitatea unei cutii, te raporteaza pe tine, si esti tras la raspundere, si n-ai cu cine sa te cerți ("Nu mentiona de altii, pentru ca eu ma ocup de fiecare personal" -nu, nu-i doare undeva de alții).
Alt lucru solicitant este munca in sine, daca sunt produse grele, peste 20-30 sau 50 de kg. Asta depinde de tine. De asemenea, programul de lucru, cand trebuie sa te prezinti, cand trebuie sa pleci, timpul de transport, etc. De asemnea, si salariul, de obicei cam mic, abia iti permiti unele lucruri, si stresul mare, dupa cum am spus mai sus.
Alt lucru, nu stiu daca are relevanță, dar găsești multi oameni falși, lenesi, barfitori, cauta tot felul de scuze si metde sa scape de munca si de a vorbi sincer cu cineva; dar nu li se intampla nimic, dar oamenilor simpli, cinstiti, isi vad de treaba lor, fac pe toate bune, de obicei o patesc si mai rau. Dar stii si tu, trebuie sa fii bun si toate alea ca sa iti mentii job-ul.

Da, deci in principiu, cel ai solicitant lucru este acel procent pe care trebuie să-l ai, si de sistemul prost pe care compania il are. Trebuie sa fii atent la multe lucruri, si sa rabzi mult timp pentru dreptate, sau sa pastrezi multi bani luna de luna, pentru a avea rezerve daca te gandesti sa schimbi job-ul mai tarziu.