| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,eu am PFA de aproape 1 an și la anul vreau sa renunț la el(după ce ating primul plafon), PFA e de la glovo și e nasol cu plafoanele astea!
Aveam in plan sa strang bani pentru mașina vreo 3000 euro și cică se deduce toată suma pe 3 ani! Mă întreb ce se întâmplă dacă renunț la PFA?
Îmi mai scade din plafon pe 3 ani sau chiar deloc?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă renunți la PFA, nu mai vei avea plafoanele respective pentru deduceri. Nu se va mai scădea din plafonul tău pe următorii 3 ani.