| UrsulPolar117 a întrebat:

Salutare!
Eu am un site unde scriu diverse articole, printre care și articole despre sport. În Iulie, fac 14 ani și aș vrea să fac rost de o legitamație de presă ca să am acces la meciuri (să scriu un articol despre respectivul meci și să fac câteva poze) dar și în alte instituții în care aș putea avea interes. Puteți să îmi spuneți care e procedura pentru a obține o legitimație? Mulțumesc anticipat! (Dau fundă)

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă publici pe un site, nu ești jurnalist, ești publicist.
O legitimație de presă ți-o emite o instituție media, ziar, post de radio, TV, dacă te angajează la ei.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti faci un SRL cu cod CAEN adecvat si-ti tiparesti propria legitimatie.
https://bit.ly/3oHywyA

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca pana la 18 ani n-ai nici o sansa. Pe la 16 ani, cu acordul parintilor, te poti angaja intr-o redactie.