| eliseidaniel13 a întrebat:

Salutare! Eu sunt Elisei, am 15 ani. Și aș vrea să devin programator, dar...am o mica problema. Nu prea le am cu matematica. Sunt in Clasa a 9 a. Si am intrat la un profil profesional. Ce ziceți as putea deveni programator?

7 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

In Romania IT-ul se bazeaza mai mult pe asa-zisii code monkeys, adica nimic foarte complicat. Nu de putine ori sunt angajati pe functii de IT persoane care n-au nicio treaba cu programarea, ci invata pe parcurs. E drept, foarte multi sunt atrasi de mirajul banilor buni din IT, dar nu de putine ori acestia cedeaza dupa cativa ani si se intorc la job-uri care sa-i multumeasca nu doar financiar.

| florin926481f a răspuns:

Sa ți spun sincer informatica se bazează in mare parte pe matematica, nu cea mai complicata matematica dar e in strânsă legătura.Eu am terminat mate-info și știu cu ce se mănâncă, păcat ca nu am avut înclinație spre programare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai doua optiuni:
- pui mana serios pe matematica sa o inveti, fiindca nu poti face programare fara matematica,
- ori te focusezi pe alt timp de profesie /cariera care nu are nevoie de matematica: agricultura, ecologie, drept, jurnalism, limbi straine samd.

| haileewatson a răspuns:

Liceul nu conteaza, iar legat de matematica poti face meditatii daca nu te descurci

| SuperCoolDude a răspuns:

Fa meditatii la matematica si ai rezolvat problema.
Dai 80lei pe o sedinta, faci mai multe si aia e. Exista centre de meditatii unde te poti duce si le poti cauta pe google.
Faci mai multe sedinte, iti vor da teme si exercitii, iar de acolo depinde de efortul tau.

Orice problema are o solutie. Bafta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. ai putea. Caută cursuri online.

| eliseidaniel13 explică:

Vă mulțumesc mult pentru Sfaturi, O sa ma interesez sa fac Meditatii la matematica, încă o intrebare, Cu ce limbaj de programare ar trebui să încep?