| rotariurazvan a întrebat:

Salutare lume! eu pe plan de viitor as vrea sa fiu bucatar(am 16 ani).Imi puteti da sfaturi cum m-as putea pregati sau ce cursuri trebuie sa urmez pe parcurs?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci o profesionala in domeniul gastronomiei.

| valentingb a răspuns (pentru mgtow):

Momentan nu exista scoli profesionale in Romania.
Exista promisiuni, dar stim cum sta treaba cu promisiunile.Iar baiatul e deja la liceu, poate la unul de industrie alimentara.

| mgtow a răspuns (pentru valentingb):

Sant cursuri cu plata care ofera diploma valabila in toata europa, mai sant si scoli profesionale dar putine la numar si vor reveni restul deoarece nu o sa mai fie multi inteligenti la cate prostii incep sa faca minorii.

| valentingb a răspuns (pentru mgtow):

Da, de acord, nu trebuiau inchise scolile profesionale, sau ma rog, SAM-urile, cum se numeau, dar discutam de Abramburica. Nu degeaba are numele asta, ea le brambureste pe toate: ea a scos scoala profesionala, ea o baga inapoi. Tot ea a bagat-o pe Andreea Esca in cartea de Istorie si a scos Revolta de la Flamanzi .PSD...sa fim seriosi. Din o suta de mii de membri, n-au gasit destui cat sa aiba un guvern de oameni fara dosare penale laughing

| valentingb a răspuns:

Angajeaza-te pe vara ca ajutor de bucatar intr-un restaurant, munca e foarte multa si salariul de mizerie, dar asta e, si apoi fa un curs de bucatar-ospatar la ANOFM (somaj) costa cam 5 milioane sau daca termini liceul, te inscrii in somaj si e gratuit.
Apoi, in timp, faci cursuri la diverse scoli mai de renume, lucrezi alaturi de bucatari tot mai priceputi, si devii bucatar. E bine sa incepi cat mai devreme, incearca la toate restaurantele din oras, insista.
Sa ajungi mare!

| likesun a răspuns:

Du-te la un liceu cu profilul alimentatie publica la bucatari si acolo ai sa inveti multe lucruri legate de gatit. Intereseazate daca sunt prin zona ta astfel de licee eu cel putin sunt la liceul economic unde este profil de alimentatie publica.

| Udrea_Cristi_1998 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa urmezi cursuri de gatit si sa inveti retete noi, eventual sa calatoresti in alte tari sa vezi retete renumite, sau ai putea sa te rezumi la a stii sa gatesti foarte bine si cine stie poate o sa devii chef bucatar. Mult Noroc!