| lucamatei98 a întrebat:

Salutare. Ma gandesc sa aplic pentru o Universitate in Danemarca, dar ma intreb daca o sa imi gasesc un loc de munca pentru a supravietuii cheltuielilor. Aveti idei?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a aplica la o universitate straina, trebuie sa ai deja banii de facultate, ca sa te poti inscrie, asta insemnand intre 20.000 si 30.000 pe an, fara cheltuielile tale de camin, masa, transport, intretinere etc.
Dispui de acesti bani?

| Nirvanaaa a răspuns:

Avand in vedere ca facultatea este gratuita, daca esti o persoana muncitoare eu zic ca iti vei gasi macar un job part time.Si daca ai ceva part time stiam ca poti primi si un ajutor, depinde de facultate.Insa trebuie sa ai ceva economii ca sa te descurci macar pe 2-3 luni cu chiria si cele necesare.

| Iote a răspuns:

Acolo vei gasi mai usor decat la noi.
Dar, cum se spune mai sus, ai nevoie de niste bani dinainte, pentru taxe. Nu e ca la noi sa te inscrii si... vezi tu.

| lucamatei98 explică:

Din cate m-am documentat taxele sunt 0 pentru studenti, iar facultatea este sustinuta de fondurile UE, deci este gratis sa studiezi in Danemarca.