| Vladdd29 a întrebat:

Salutare!
Nu prea inteleg de pe site asa ca o sa intreb direct aici.
Daca vreau sa ma fac profesor de limba engleza, ma pot inscrie la FLLS numai pentru limba engleza? Sau e obligatoriu si o alta limba?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.La facultatile acestea ai obligatoriu cel putin 2 limbi, iar nivelul ar trebui sa fie cat de cat decent.Gandeste-te ca e mai greu decat la liceu sau clasele mici (unde in mod evident nu ai facut doar o singura limba).Iar mie mi se pare ca te-ai exprimat ok.Ray e cel care trebuie sa se corecteze inainte de a posta.laughing

Eu stiam ca trebuie 2 limbi pe langa cea materna, dar e posibil sa ma insel.Arunca un ochi pe siteurile facultatilor, de exemplu https://lls.unibuc.ro/studenti/administrativ/orare/

7 răspunsuri:
| Vladdd29 explică:

Si daca trebuie 2 limbi, pot sa am limba engleza si limba romana?

| RAY a răspuns (pentru Vladdd29):

Fara suparare, dar invata prima oara limba romana, ca profesor cum te ai exprimat e rusinos

| Vladdd29 explică (pentru RAY):

Nu de aia urmez si modului psihopedagogic? Si pe langa asta nu vad unde e problema cum se exprima o persoana care tocmai a terminat clasa a XII-a pe TPU.

| RAY a răspuns (pentru Vladdd29):

Si eu fac greseli multe pe TPU dar nu vreau sa devin profesor, esti un exemplu pentru noi, ai o responsabilitate, voi sunteti reprezentati limbi romane, de ce nu vrei de germana?

| Vladdd29 explică (pentru RAY):

Nu sunt un exemplu nimaui si nu reprezint cadrele didactice, am 17 ani, abia luna viitoare implinesc 18. Dupa cum am zis mai sus tocmai am terminat liceul, merg la facultate ca sa invat, nu mi se pare ca m-am expirat intr-un mod dezagreabil prin simpla mea intrebare, care a fost pusa pe TPU, unde consider ca folosirea unui limbaj elevat intr-o intrebare este mai putin important decat intrebarea in sine.

| Vladdd29 explică (pentru Vladdd29):

Exprimat*