| fidel777 a întrebat:

Salutare, nu stiu ce sa fac si am nevoie de parerea voastra. Doresc sa dau anul viitor la Academia Politiei de Frontiera si Scoala de pregatire a jandarmilor, dar sunt indecis care e mai buna. Gradele sunt aceleasi subinspector / sublocotenent, dar nu stiu care dintre ele este mai avantajos. Precizez ca sunt din judetul Suceava.
Daca cineva ar putea sa imi ofere niste detalii in plus as fi recunoscator.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| pufulescu0o a răspuns:

Nu am detalii ci doar o parere. La jandarmi va fi mai multa munca si mai urata decat la vamesi. Jandarmii au patrule de facut, obiective de controlat si trebuie sa se ia de gat cu toti tembelii beți mangă sau mai nou drogați pe strada.
Politia de frontiera are multa munca de birou, control la marfa si transportatori, pe scurt munca ceva mai intelectuala.
Tu stii ce iti place si tu hotarasti!

1 răspuns:
| fidel777 explică:

Am uitat sa precizez daca puteti sa imi dati motive pro si contra pentru politia de frontiera si jandarmerie.