| Tau_Alintatu_1994 a întrebat:

Salutare, o nelămurire am și eu.
Dacă faci Academie de Poliție la fără frecventa, evident fiind deja subofiter, altfel nu puteai candida, la terminarea ei vei primi loc imediat in funcție de medie? Sau cum se procedează mai exact?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La academie se poate merge si din liceu nu numai daca esti agent (Atentie! Nu-i subofiter. Politia nu-i militarizata ci au trepte profesionale nu grade). Si, da! Repartitia se face dupa medie. Este o lista cu locurile si in ordinea mediilor isi alege fiecare locul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iar nu a inteles Salontanul intrebarea.
Te incadrezi in lista absolventilor. Dar de regula inspectoratele isi primesc "odraslele" inapoi, daca au locuri libere.

| Tau_Alintatu_1994 explică (pentru CodrutElian1990):

Deci dacă e loc liber la Ijj unde lucrezi te pot recruta ei pentru postul de ofițer dacă e liber

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Tau_Alintatu_1994):

Inspectoratele sunt interesate ca oamenii lor sa ramana la ei.