| Kairaa a întrebat:

Pentru a deveni paramedic este nevoie de bac? Sincer nu știu ce să mai cred... unii spun că cică trebuie sa faci facultate de medicină dar esti doar paramedic nu doctor. Am citit undeva ca ai nevoie de diplomă de 12 clase nu cea de bac si trebuie sa mergi la multe cursuri si dupa se da un examen final. Mă lămurește și cineva pe mine?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de un curs sanitar (liceal sau postliceal) terminat.

| FreddieM a răspuns:

Tu cat ai castigat pana acum? Da-mi o medie zilnica. Merita timpul pierdut?

Răspuns utilizator avertizat
| Eugen80 a răspuns:

BAC + cursuri de specialitate pe primul ajutor. Daca te referi la sofer pe ambulanta, doar ce am scris mai sus, dar daca vrei paramedic full, clar iti trebuie medicina!