| LucyuST a întrebat:

Salutare, poți intra la SRI fiind SGP?
Dacă da, care ar fi condițiile?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Eu știu sigur cazuri concrete in care oameni au excelat in ceea ce munceau ei lăcătușerie electromecanică mecanica fină electronică.
Care nu au făcut nici o cerere nicăieri si intr-o zi a venit cineva si le-a propus să lucreze în locuri mult mai interesante.
Una a acceptat 2009 altul a refuzat. 2008
Altul a acceptat si nu a mai spus nimănui ci după moartea lui știa un copil de al lui si mi-a spus si mie că eram rudă.

Un sfat fii printre cei mai buni 5 din tara aceasta in ceea ce faci si gata ai o șansă.
fără nici un fel de cerere.
Doar așa se știe despre tine că ești printre cei mai buni 5 ceasornicari
Fără ca tu să faci vreo cere undeva
Vine cineva si te întreabă dacă si vrea sa lucrezi că ei au nevoie de un ceasornicar bun.
Asta este cea mai simplă metodă
Să excelezi în orice chiar și în aeromodele.

| LucyuST explică (pentru RxTx):

Mulțumesc frumos ????

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face transfer. Este altă profesie.

| LucyuST explică (pentru sadrian46):

Nu prin transfer, ci prin examn, chiar și din sursă externă.
Știu că la un moment dat am văzut ceva de treaba asta!

| sadrian46 a răspuns (pentru LucyuST):

Din sursă externă direct în SRI? Pe unde ai văzut?

| LucyuST explică (pentru sadrian46):

Dacă nu merge linkul scrie pe google " din SGP poți fii SRI? " și accesezi al 3lea link

| sadrian46 a răspuns (pentru LucyuST):

Informează-te de pe situl SRI.

| sadrian46 a răspuns (pentru LucyuST):

Da, se referă la un început de carieră, în care după angajare, faci un curs, școală specifică în cadrul instituției. Prin acest curs, devii soldat, gradat și SRI-ist în acelaș timp.
Dar din SGP în SRI, nu este acelaș lucru.
Cum pleci din SGP? Cu demisie sau cum? Păi eu plec, că vreau tot militar, dar dincolo. Că deja sunt militar, așa că, cu mine nu este nevoie să faceți curs, sunt militar gata. Așa crezi tu.
Nu poți să faci cerere de transfer acolo, pe motiv că tu ești deja militar, că nu ți se va aproba.

| anonimuIl a răspuns (pentru LucyuST):

E bine dacă te-ai angaja la SRI.

| anonimuIl a răspuns (pentru LucyuST):

Dacă ajungi angajat la SRI vei avea un loc de muncă bun.