| darctron a întrebat:

Salutare prieteni, am nevoie să știu cum te poți angaja la CFR, și ce posturi există fără diploma de bacalaureat.
Mă aștept să trebuiască să dau ceva șpagă, dar disponibilitate financiară este.
Necunoscătorii să se abțină îi rog eu din suflet.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si acolo se baga toti care se conecteaza la priza, fir si stecher sa ai ca sa obtii 220v apoi o duci bine. Sursa care tear baga iti zice ce spaga trebuie platita. Munca la stat e grea de prins, la privat putin mai usor de intrat

| GabiDumitrescu a răspuns:

Necunoscatorii? Iti pui drapelul la poza de profil si de fapt esti un spagar oportunist infect, dar vrei sa se abtina necunoscatorii? Hai, ia jet in mm de jeg infect!

| darctron explică (pentru GabiDumitrescu):

Hopa domnișorule, de ce injuri ca și cum n-ar mai fi ziua de mâine? doar știi foarte bine că sistemul românesc este și a fost dintotdeauna un sistem de șpăgari, de la trecut clasa până la permise auto și funcii publice...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darctron):

SISTEMUL SINTEM NOI! Nu te poti plinge de "sistem" cand tu vrei sa fii la fel! P.S. Cunosc si oameni capabili la stat care au intrat fara pile, deci se poate. Desigur cum de fiecare data cand ma intreaba cineva de vreun job la stat ii spun ca daca nu are deloc respect de sine si vrea sa ajunga sa suga o p*&a mai devreme mai tirziu, sa se duca. De fiecare data cand le-am dat sfatul asta, mi-au dat dreptate mai tirziu.

| darctron explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu vreau sa fiu militant al actualului sistem parșiv, sau sa încerc să schimb sistemul, pur și simplu mă adaptez, așa cum sigur faci și tu de înjuri așa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darctron):

Nu, nu te adaptezi. Te porti ca o molusca infecta dar tinjesti ca nu e si la noi ca afara. O poveste ulta-scurta, apropos de presupunerea ta ca sigur fac si eu ca molustele ca tine care "se adapteaza" sau merg pe ideea ca "merge si-asa" - acum citiva ani aveam un postas infect, venea baut, se tot plingeau vecinii ca intirzie si nu le ajung facturile, eu deja eram cu facturile online. Am patit sa nu primesc avize la cateva colete fara tracking, asa ca s-a facut retur. Pierdut timp, nervi, bani. Am facut frumos trei reclamatii in scris direct la Bucuresti. A venit organul de control intern al postei din Iasi, un top si o tipa, foarte profesionisti. Am discutat, le-am dat ce hirtii mai aveam de la pachete (trei reclamatii, un retur, doua pachete ridicate in ziua in care se facea retur, noroc chior). Din trei doua s-au confirmat/au putut sa demonstreze ca am avut dreptate. A zburat postasul ala de pe zona mea, a venit unul jos palaria. Am descoperit ca brusc ma stiu si alea din posta de cartier dupa nume, probabil si acolo s-au luat ceva atentionari/ajustari in minus la salariu pe cateva luni. Vecinii se minunau cum de s-a intimplat minunea asta. Uite, cu un de-asta care nu se adapteaza sistemului infect, ci face ce poate ca sistemul sa se indrepte aici, unul dincolo, asa ajungem ca afara. Nu cu "ma adaptez"-isti si "merge si-asa"-isti de-astia infecti ca postasul, vecinii, sau astia ca tine!

| darctron explică (pentru GabiDumitrescu):

ți-a mers odată, ok recunosc, ai stofă de sifonar și de lingău, dar asta-i firea românului încă de la instaurarea comunismului, așa că te lupți cu morile de vânt și te bucuri și tu când scoți cel mai mic păduche din colonie.
deschide ochii și dă-ți seama că nu avem cum sa fim că în celelalte țări dacă noi suntem cu 30 de ani in urmă.
morala asta poți s-o ții la copiii tăi, așa cum ar trebui să facem toți de fapt dacă dorești o lume atât de minunată ca-n povesti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darctron):

Degeaba imi racesc gura cu jigodii ca tine. "Viitorul tarii" cica ati fi astia de-alde tine. "Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie.(.)La trecutu-ti de cacao, cac4t viitor."

| mi25 a răspuns:

Uite ca am ajuns sa o apreciez pe GabiDumitrescu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mi25):

Si un ceas stricat are dreptate de doua ori pe zi...winking

| haileewatson a răspuns:

Doamne fereste sa aplici cinstit pentru un loc de munca la CFR, sau sa inveti sa iei Bac-ul. E mai usor sa dai spaga.