| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Recent, dupa ce mi-am dat demisia la zi am avut surpriza sa aflu ca mi-au desfacut contractul de munca pe motive disciplinare.Am considerat ca daca nu am lucrat mai mult de 2 luni de zile pot sa plec fara preaviz intrucat perioada de proba e de 3 luni.
Cum ma mai pot angaja ulterior daca angajatorii vad ca la art 61 lit a specifica abateri grave sau abateri repetate, ce pot sa mai spun la interviu.In rest pe durata celor 2 luni nu am avut sub nicio forma abateri de comportament si nepolitete.Mentionez ca am terminat ca si restul o facultate si un masterat, am abilitati pentru stiinte exacte corespunzator nivelului primii 0.6% scor 138 Weschler Adult Intelligence Scale (testate la un cabinet de consiliere psihologica) si abilitati umane in primii 2.2%.
Dupa ce am plecat de la locul de munca m-am inscris la un curs de contabilitate.

O alta dilema e ca am mai lucrat ca muncitor necalificat la 3 firme tot cate 1-2 luni iar motivele incetarii sunt nepotrivirea pe functia respectiva(lipsa lejera de indemanare pragmatica).Ce pot sa mai fac cu 6 luni experienta adunate de la 4 firme? Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Deci concluzia e ca teoria ca teoria, dar practica ne omoara laughing Super-destept, cu maxime abilitati umane dar cu zero simt practic. Cum sa pleci de capul tau fara sa te interesezi catusi de putin despre conditiile de demisie/plecare? Chiar daca-ti dai demisia nu pleci pur si simplu, ai perioada de preaviz sa-ti gaseasca inlocuitor. Daca ei sunt de acord sa pleci pe loc pleci, dar cu maxime abilitati umane trebuia sa vorbesti cu ei sa vezi macar daca poti pleca direct, dar cu un asa IQ mare evident ca ai considerat ca tu stii mai bine si ca ai dreptate happy Deci uita ca esti asa de bun, arata asta doar atunci cand chiar trebuie si aduna-te, ca uite in ce situatie ai ajuns. Nu mai spune nici angajatorilor ce IQ ai decat daca intreaba sau cer acest lucru, pentru ca altfel iti tai singur craca - nu are nimeni nevoie de cineva care sa se dea maxim destept si sa le faca probleme, pentru ca e stiut ca persoanele cu IQ mare au deseori probleme au autoritatea happy Nu stiu cine vede la interviu sau cand vede ce povestesti tu acolo. Ca proaspat absolvent nici recomandari nu prea cer, si cum sa vada ca ai lucrat la 4 firme in 6 luni? Daca chiar verifica in Revisal sau te intreaba cel mai bine spui adevarul ce s-a intamplat, ca nu ai stiut care e procedura. Oricum, si aia urati oameni sa-ti faca asa ceva. Sper sa nu te superi pentru ce ti-am scris, am spus-o pentru tine sa-ti fie de ajutor si incearca sa mergi/aplici pentru job-uri care chiar sunt pe profilul tau si ti se potrivesc. numai bine, ai grija ce faci!

| VladStef a răspuns (pentru mixxjim):

Multumesc pentru raspuns! Nu am precizat in cv-uri nivelul meu psihometric deoarece mi-a fost teama sa nu ma provoace pe aceasta cale, doar am mentionat vreo doua trei abilitati cu calificativul avansat mediu sau de baza.E cel mai credibila situatia in care mentionez ca nu am stiut procedura.Cat despre raspunsul oferit nu am de ce sa ma superi faptul ca a fost pe alocuri picant l-a facut sa fie mai digerabil si cu un efect de trezire. In acest caz mai ramane sa merg la ITM sa cer cateva detalii si sa ma rog la Dumnezeu sa nu dau de situatia in care angajatorii sa fie diplomati si ascunsi! Numai bine!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stimabile, cine te pune omule sa le spui celorlalti (noilor angajatori ) ca ai mai lucrat undeva? Si o mica minciuna ne poate fi de ajutor, ce naiba? Sunt doar cateva luni nu un pogon de ani. Greseala a fost a ta deoarece trebuia sa te intrebi inainte daca faci fata la o munca necalificata, de ce nu ai cautat un post bun care sa corespunda abilitatilor tale? Ne intrebi ce poti face cu cele 6 luni de experienta, care experienta? In 6 luni de zile ai prestat numai munca necalificata si ai schmbat 3 firme, poate la o firma ai dat cu barosul, la alta ai folosit lopata, la alta dadeai cu matura si tot asa, eu cred ca nu ai capatat o oarecare experienta si nici dexteritate. Perioada de proba la o firma poate fi prelungita dupa cum pofteste master patron (asta din cauza lui Boc si noii legi a muncii ) asa ca nu ai ce face.Nu ti-ai pus intrebarea cum alti reusesc si tu nu? In viata trebuie sa ne "facem frate si cu dracul pana trecem lacul",asa ca nu mai face pe "luptatorul dreptatii " (ti-ai gasit si tara unde se tine cont de lege si moralitate ) si ia problema de la cap, foloseste-te si de mici tertipuri ca sa reuseseti, in cazul in care ai remuscari roaga-te la Dumnezeu pentru iertarea pacatelor, asta numai dupa ce ti-ai indeplinit pofta ce-ai poftit. Tu nu vezi ce gogmanii fac mai marii nostri, au tabarat acum pe "nasii" de tren laughing acolo e marea coruptie, daca te iei de politicieni esti contra intereselor statului si dai de draq, bafta si numai bine!

| Blade82 a răspuns:

Ai cam dat-o in bara. Trebuia sa iti faci cele trei luni si apoi poate te lasau ei de buna voie. Nu prea mai ai ce face.

| ElaIliesi a răspuns:

Nu-ti face griji, asa e intreaga generatie acum, schimbam joburile foarte des tocmai pentru ca nu mai e ca pe vremuri cand iti gaseai greu ceva si trebuia sa stai sa induri si ani de zile acelasi sef nesuferit.

De asemenea acum nimeni nu se uita la cartea de munca sa vada ce si cum.

Partea buna e ca in fiecare firma ai avut cate ceva de invatat.

Nu trece toate firmele pe CV, doar cea mai importanta si umfla putin perioada cat ai lucrat la ea.

Foarte bine ca faci cursuri, or sa te ajute mult pe viitor la angajare.

Succes