| Atsyxyvb4b4 a întrebat:

Salutare știți cumva ce salariu are un medic kinetoterapie
Care este salariul la început și cum creste pe parcurs
Este diferența dintre kinetoterapieut și baneofiziokinetoterapeut la salari?
Și dacă da care?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tinand cont ca medicul kineto nu este psihiatru sau neurochirurg, trebuie luat in calcul din start un salariu mult mai mic chiar si dupa castigarea de exeperienta, vechime cu alte cuvinte

Dupa un anumit site (nu stiu cata relevanta are insa!) salariul in medie al unui medic kinetoterapeut in Romania, este de 1.307 Euro/luna deci echivalentul a 6500 de lei /luna

desi eu intuiesc ca acest 6500 de lei/luna este salariul de baza la inceput, cred ca un medic pe aceasta specializare cu vechime minima 10 ani castiga cu usurinta peste 9000 de lei/luna in mana

De vazut si aceste baremuri ale legii in functie de specializare : https://stirileprotv.ro/......parte.html

Nu in ultimul rand conteaza daca acel medic lucreaza intr-o institutie de stat sau privat!

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, kinetoterapeutii nu sunt medici!
Apoi, salariul este cel pe care il ofera firma care angajeaza, putand fi salariu minim pe economie, dar care poate creste dupa 1-2 ani, cand se fac reviuri de job si mariri. salariile nu sunt standard, depinzadn strict de compania sau directorul care face angajarile.