Întrebare recomandată | bleakk a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si cum este normal ma gandesc la viitorul meu.Si anume care e nelamurirea daca ma puteti ajuta cumva.Eu nu sunt genul daca ma intrebi ce imi place, voi spune strict sa zicem:matematica deci rezulta din faptul acesta ca imi place matematica sa ma duc la o facultate cu matematica si sa profesez in acest domeniu.Este clar ca tin de mai multi factori, unul important ar fi si situatia financiara pe care o ofera un posibil job.Deci eu sunt TIPUL care ma ADAPTEZ la ce se cere,evident si la ce ma atrage,insa nu reusesc sa spun strict ce ma atrage in mod evident. Spre exemplu ma pot uita pe o lista de job-uri,vad ca imi place, e atractiva dupa care cu o anumita motivatie ma pun si invat sa fiu bun in domeniul respectiv.Deci daca m-ati putea ajuta cu ceva.
PS:Eu am in perspectiva urmatoarele 2 facultati:Academia de Politie si Politehnica-Facultatea de Automatica si Calculatoare:sectia calculatoare.In prima faza in acesti ultimi ani de liceu,m-am gandit sa ma pun pe Fizica,Matematica si optional:informatica,este atractiv din punct de vedere financiar,daca faci fata si termini facultatea cu brio, insa nu simt altceva decat acest simtamant si stiu ca este foarte mult de munca.Intre timp Academia de Politie si ea la fel cautata, insa total diferita de cealalta optiune a mea.Ce spuneti? Spuneti-mi avantaje si dezavantaje ale acestor 2 facultati privite cat mai obiectiv. VREAU RASPUNSURI DIN PARTEA CELOR CU EXPERIENTA.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fizica si matematica au succes mare dar nu zic sa pleci in state, in Japonia sau in tarile nordice faci mai multi bani decat in Europa sau EE.UU

| bleakk explică (pentru mgtow):

Inteleg,dar decat sa fac ceva ce nu ma atrage INCA asa mult si chiar nu pot ANTICIPA daca ma va atrage vreodata, mai bine ma lipsesc de bani si fac ceea ce stiu ca imi place.

| mgtow a răspuns (pentru bleakk):

Da, nici mie nu mi-a placut sa invat si am ales meseria dorita pana la urma

| neutrino a răspuns:

Academia de Politie iti asigura un loc de munca cu un venit mare, dar esti permanent la cheremul lor. Nu este de neglijat nici faptul ca-ti poate asigura si o casa, dar acolo unde vei fi repartizat. Trebuie sa-ti placa o asemenea viata, altfel te vei cai tot timpul.
Facultatea de Automatica este una din cele mai grele facultati, este cautata si daca esti bun, nu vei avea probleme cu un loc bun de munca. Nu trebuie neglijat nici faptul ca vei putea opta dupa aceasta facultate, daca esti foarte bun si ai ceva sanse, sa mergi in cadrul Ministerului de Interne. Intotdeuna ei vor avea nevoie de cadre tehnice, foarte bine pregatite profesional. Tu alegi!

| bleakk explică (pentru neutrino):

Dar auzi,eu fiind de religie adventist si doresc in continuare sa tin aceste principii pe care le "impune" Dumnezeu(sa nu intram in discutie pe tema asta, nu asta e importanta acum), spre exemplu eu nu pot lucra Sambata, se poate face ceva in legatura cu programul, ca sa NU lucrez in aceasta zi sau?

| neutrino a răspuns (pentru bleakk):

Sper ca pana acum ai vorbit serios, iar acum vii cu o gluma total nereusita, daca te referi la programul de sarbatori al unui ofiter de politie. Aici nu exista sarbatori, exista doar serviciu in slujba patriei!

| bleakk explică (pentru neutrino):

Nu la asta vream mai neutrino sa fac referire, ci la faptul ca eu NU POT LUCRA SAMBATA, asta se ia in considerare sau NU? Dupa ce absolv si totodata ma angajez mi se poate face programul in functie de asta?

| neutrino a răspuns (pentru bleakk):

Nici in "civilie" nu-ti poti permite oriunde si oricand acest lux.

| bleakk explică (pentru neutrino):

Pai eu stiu ca se lucreaza normal 5 zile pe saptamana, aceste zile pot fi si toate cele in afara de samabata si duminica thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum te prezinti pe site Academia e de tine.
Daca vei lucra sâmbăta cândva...asta nu stiu. Dar un serviciu te tine in viata, nu Dumnezeu. Ar fi cazul sa te maturizezi. Chiar si in facultate vor fi examene sâmbătă uneori. Ce o sa faci? Te alegi cu restante aiurea? Gandeste ca ai totusi o varsta.

| bleakk explică:

Ce este asa ciudat,eu in nestiinta de cauza,sa intreb un lucru poate prostesc pentru tine, care deja il stiai? Nu te saturi de aroganta sau vrei doar sa ne-o impartasesti noua, cei "nestiutori" de pe TPU. Puteai raspunde, direct nu sau da, fara replici de gen cum ai folosit.Ti se pare ceva anormal sa lucrezi DOAR 5 zile/saptamana? Nu ai mai auzit asa ceva? Sa lucrezi doar 5 zile(luni, marti, miercuri, joi, vineri).

| Lothar a răspuns:

De la academie iesi cu post si grad.
De la politehnica iesi ce iesi dar nu cred ca gasesti loc de munca asa repede. (poate daca excelezi)
O meserie o alegi ca te pasioneaza si nu ca are avantaje, dezavantaje sau nu-ti place salariul

| Dodgge a răspuns:

Daca iti place matematica atunci da la facultatea de matematica, nu te mai stresa alergand dupa cai verzi pe pereti.Nimeni nu iti poate garanta castigurile tale viitoare, o sa castigi atat cat te duce capul.Deci daca ai inclinatie catre matematica fa matematica.

| giza334488 a răspuns:

Pai eu nu stiu eu tot sunt in clasa 11 si e cam greu sa alegi ceea ce vei face pe tot parcursul vietii... m-am gandit bine si am decis sa plec la academiea de politie pentru ca es bani din aceasta profesie si imi plac uniformele mult...deci daca vrei sa ai o stare financiara buna trebuie sa te gindesti si la bani dar si la ceea ce iti place...Bafta pe viitor

| mgtow a răspuns (pentru giza334488):

Daca politaii castigau bine nu luau mita, nu bagau amenzi la masini cu nr de inmatriculare strain, aveau masini moderne cu GPS si salarii bune. Nu merita.