| Atfas a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si de vara trecuta fac meditatii.Nu m-am ridicat la notele pe care parintii vor sa le i-au la examen pentru ca pur si simplu nu inteleg mai nimic.Recunosc ca eu nu am pretentii sa intru intr-un liceu bun, eu vreau sa intru in unul ceva mai slab.Stiu ca mai este putin pana la examen dar nu mai suport sa mai fac meditatii.Cum pot sa imi conving parintii sa nu mai fac meditatii?(ca job as vrea sa ma fac taximetrist, mecanic sau tirist)

Răspuns Câştigător
| UtilityHelper a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa vorbesti deschis cu parintii tai - ei iti vor doar binele, nu vor sa duci grija zilei de maine sau sa ai un job pe care ei il considera injositor. Nu te lasa de pregatire; mai e putin pana la examen - incearca sa faci macar subiectele 1 si 2. Cel mai bine ar fi fost sa te fi dus la o scoala prefesionala, dar este cam tarziu ( inscrierile, din cate stiu eu, se facea prin luna ianuarie, februarie ). Bafta la examen!

1 răspuns:
| tpuuser999 a răspuns:

Asa cum a spus UtilityHelper, si cum or sa-ti spuna multi altii, daca te lasi acum de tot, poti sa ajungi sa pici examenul, sau sa iei o nota mult mai mica decat ai putea sa iei acum.
Nu te mai gandi la cat de mult te plictiseste pregatirea - doar mergi acolo, rezolva subiectele pe care le poti rezolva, tine minte ce ai facut si rezista pana la examen.