| Degaj3 a întrebat:

Sunt la inceput de cariera si nu prea stiu cum sa ma descurc cu unele acte.
Deci eu sunt din Olt si am venit in Bucuresti sa ma angajez. Tutul bine si frumos... pana trebuie sa fac rost de niste actehappy
1. Deci prima problema ar fi cazierul, de unde pot sa il iau si ce trebuie sa fac, cat trebuie sa platesc etc
2. Adeverinta de la medicul de familie precum ca sunt apt de munca, trebuie sa merg neaparat la medicul meu de familie din Olt sau pot sa o eliberez din Bucuresti.
3. Trebuie sa imi mut resedinta pe Bucuresti sau ceva de genul asta ca sa iau ceva de la punctele 1, 2?
4. Cam cat ar dura sa iau cazierul?
5. Va multumesc ca ati citit pana aici, raman dator cu o fundita happy
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

2 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

1.Cazierul eu stiu ca il poti lua doar de la politia orasului tau.
2.Adeverinta de la medicul de familie o iei tot de la medicul tau care te are in evidenta.
3.Nu-ti trebuie nimic de la olt pentru mutatie doar cartea de identitate care o ai cu tine
4.Acum nu mai stiu sa-ti raspund la nr 4. Cred ca il poti scoate si la urgenta (in cateva ore)
5.Cu placere si sper sa-ti fie de folos

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1.Cazierul se poate lua de la politia din Bucuresti sau (daca te muti la Botosani) la Botosani. De unde vrei. Ei iau legatura cu localitatea ta de bastina.
2. Adeverinta ta de la medic numai din localitatea de care apartii sau poti sa faci urmatoarele: te muti la un medic din Bucuresti. Te duci la un medic de familie, iei o cerere de inscriere la el si apoi te duci cu ce-ti da el la medicul anterior si-ti da dosarul sau cred ca se face transferul electronic.
3. Da. Trebuie sa ai resedinta in Bucuresti.
4. In cazuri mai grave 2 zile. Eu iau din Brasov si sunt la 400 Km departare. Dureaza o ora.
Sa fii sanatos.