| ilie120701 a întrebat:

Salutare!
Sunt profesor la un liceu și pentru decontarea navetei mi s-a cerut adeverință cu valoarea abonamentului pe ruta respectivă. Nicio firmă la care am întrebat nu eliberează adeverința respectivă. Menționez că fac naveta cu mașina personală, ce aș putea face în situația dată?

3 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Păstrați toate bonurile după ce alimentați și discutați eventual o cale de decontare a lor.
Cheers

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu faci naveta cu firma respectivă și nu ai abonament la ei, nu sunt obligați să-ți elibereze adeverință.

Și ce face tovarășul director - care este 100% în cârdășie cu primarul - este ilegal. Dacă cere adeverința respectivă înseamnă că nu intenționează să deconteze naveta nici unuia dintre profesorii care fac naveta cu mașina personală.

La mine la școală se decontează abonamentele (nu are nimeni) și biletele de autobuz (suntem 3 in situația asta). Cei cu mașini personale aduc la secretariat copii după actele mașinii, copie după carnetul de șofer, C. I. și un singur bilet de pe ruta pe care se face naveta.

Până în 2020 se decontau doar abonamentele, iar până în 2016 nu se deconta nimic - pentru că nu voia fostul primar - tractorist de meserie. După 2020 odată cu noul primar nu s-au mai pus piedici.

Încearcă să mergi la sediul județean al sindicatului de care aparții și să le ceri să pună problema la ședința lunară a Comitetului de dialog social de la prefectură - dar nu cred că se vor implica. Sindicatul face ce zic primarii și directorii și degeaba te duci la ei.

Succes colega!

| darrio2007 a răspuns:

Cum crezi ca ti-ar elibera o firma acea „adeverinta" daca tu mergi cu masina personala?
Sigur esti profesor?