| eliseidaniel13 a întrebat:

Salutare, tocmai ce am terminat cursul de baza de pe W3schools.com, in C++. și am încercat sa rezolv niște probleme de incepatori.dar nu reusesc sa-mi dau seama cum sa le rezolv, apoi cand dau sa vad rezolvarea, de fapt știam sa o rezolv... ce ar trebui sa fac? stiu doar ce am invatat pe w3schools.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In ce clasă este domnia ta?

| NLS a răspuns:

Sa înveți algoritmi, matematica și logica.
Si sa gândești analitic.
Trebuie sa poți împărți o problema în etape, în părți mai mici, care se pot rezolva independent.
Si trebuie sa cunoști bine sintaxa și instrucțiunile mediului de programare.

| eliseidaniel13 explică (pentru NLS):

Mulțumesc de raspuns!

| NLS a răspuns (pentru eliseidaniel13):

Recomand sa arunci un ochi si peste cursul de pe Sololearn.
Mie mi-a placut cum e organizat, si gasesc explicatiile si exemplele foarte potrivite.
Eu am facut modulele gratuite de C++ si Python, de plictiseala, aveam o baza de Pascal din liceu.
Nu vreau sa devin programator, am loc de munca in alt domeniu, dar voiam sa vad ce si cat inteleg din 2 limbaje noi.

https://www.sololearn.com/

Daca doresti sa mergi pe calea aceasta, recomand chiar sa platesti pentru un an acolo, sa obtii toate problemele suplimentare. Nu am nici un interes sa le fac reclama, dar eu sunt sigur ca as investi in viitorul meu.

Sau cauta o carte cu teorie dar insotita de probleme rezolvate.
Pe la vreun anticar trebuie sa gasesti, si daca nu, la biblioteca.