| thunder11 a întrebat:

Salutare TPU, am 15 ani si nu vreau sa traiesc o viata saraca si sa fac 18 ani nu am bani si sa fiu sclavul unui job sau a unui sef care sa imi spuna ce sa fac, sa nu imi dea lumea importanta si sa ma ignore, vreau sa am un status mare in viata, sa fiu un om important, respectat de lume si sa am bani sa pot sa am grija de mine si de cei de aproape, cu ce ar trebui sa incep si ce sa fac? (Rog seriozitate)

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te muti singur pe o insula nelocuita.
Acolo TU vei fi Marele Sef, important, admirat de toti subalternii.
Singura ta grija va fi sa nu ajung al doilea (ca importanta). big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Singurul lucru pe care-l poti face ACUM si in viitor este sa INVETI pe rupte, fiindca obtinand note numai de 9 si 10 ajungi sa iei bursa de merit, sa faci o facultate la budget si sa primeste bursa pe toata perioada ei, inclusiv daca faci un masterat, deci totul gratis, cu conditia sa fi cel mai bun la invatatura.

Terminand o facultate cu note foarte mari, ti se deschid alte oportunitati in viata, ca toate firmele mari angajeaza premiantii!

| Violleta2022 a răspuns:

Bag sama ca esti misogin sadea!
Daca in capusorulatu de barbat sunt doar 2 neuroni, atunci stai linistit in casa si be-ai cu alcool, ca femeia a demostrat demult ca poate fi superioara barbatului si poate face mult mai multe joburi decat un barbat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrutul e gratis
reusitul implica multa munca

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa inveti si sa cauti mereu sa fii cel mai bun, dar nu sa tocesti. Ca fapt divers, e ok sa alegi si altceva decat medic, judecator, avocat, arhitect. etc. Avem noi romanii o gandire proasta, insa muncile de care depindem pentru traiul zilnic sunt si ele importante, chiar daca sunt privite ca ceva deloc prestigios, poate chiar prea jos pentru fitele din ziua de azi si nasul unora.

De exemplu, eu cunosc constructori pe santier care castiga mai bine decat un arhitect. Deci totul se rezolva la cum te promovezi tu dupa sau in timpul facultatatii, in ce oras te stabilesti, sa corelezi salariul cu pretul vietii de acolo, chirie sau nu, etc.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru dullcat):

Ca sa fii un om important si sa ajungi bogat, nu trebuie sa fii angajat, nici la stat nici la privat. Daca devii doctor, inginer, politician, judecator nu o sa ai un Ferrari in garaj niciodata.

Poate doar te angajezi la inceput, strangi 15.000$ si incepi o afacere. Destul de riscant, dar daca muncesti 15 de ore pe zi timp de 2-3 ani vei face un imperiu. Fie cu sau fara facultate ( unii intra la facultate vaci, si ies boi )

NICIODATA ca angajat nu vei fi o persoana cu rang inalt in societate.

| dullcat a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ok.Cine spune asta? Toti pseudo afaceristii si realizatii in viata care isi vand cursurile de cum sa faci bani pe internet?

| LarisaChe07 a răspuns (pentru dullcat):

Nu.
Dar nu poti compara un, nu stiu, agent de vanzari, cu un om de afaceri care influenteaza viata a sute de mii de oameni.

Toate meseriile sunt importante, a fost doar un exemplu. Nu se compara veniturile din afaceri cu veniturile din salariu.

| dullcat a răspuns (pentru LarisaChe07):

Sunt de acord ca antreprenoriatul e la pamant la noi, iar statul nu face prea mare lucru in acest sens, insa din pacate nu vor fi toti Bill Gates si alte genii care s-au lasat de scoala si au reusit oricum in viata cat pentru altii in 100 de vieti.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Ca sa vorbesc in acelasi ton: Realizezi ca asta e mentalitate de saraci? Toti vor masini scumpe si alte porcarii ca sa-i impresioneze pe ceilalti. Poti sa calatoresti bine mersi pe unde vrei pe planeta si fara sa o dai pe lux si opulenta. Plus, n-a vorbit nimeni de salariu de 2000 de lei. Voi habar nu aveti ce sunt aia sclavi.Ia uite mai jos exemple: au de ales intre a muri de foame si a muri lucrand, pentru ca noi sa o dam pe opulenta. Deci nu mai dramatizati atata cu,, sclavii''. Gasiti alti termeni pentru a va exprima ca denota ignoranta.

https://youtu.be/JcJ8me22NVs

https://youtu.be/ipOeH7GW0M8

https://youtu.be/JxLHXHjpal8

https://youtu.be/5-0zHqYGnlo

| VoidEternal a răspuns:

Suna a întrebare de viitor jucător la loto.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Nu merge și om important și cu bani.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu ești in poziția să pui condiții.
Fără eforturi, Nimic nu se obține în viață.

Răspuns utilizator avertizat
| MironMihaela a răspuns:

In afara de ploaie, nimic nu pica din cer.Deci, munca, efort, invatat si vei reusi.Succes!

| blackWisteria a răspuns:

Vrei sa ai bani si status, dar sa nu fii un sclav? Atunci trebuie sa fii un geniu in ceea ce faci.
Nu exista om de succes care sa nu fi muncit 14 ore pe zi, ani de zile.
Magistratii si medicii au cel mai bun statut in societate (nu, nu "afaceristii" crypto pe care ii urmaresti tu, aia sunt niste glume sarace).
Dar daca iti zic cat invata ca sa capete acel status o sa te multumesti si cu un job 9-5.